Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktuality5 důvodů, proč byste měli vyrazit na letošní Pilsner Fest

5 důvodů, proč byste měli vyrazit na letošní Pilsner Fest

Pilsner Fest 2019

Velkolepé oslavy 177. výročí plzeňského piva Pilsner Urquell jsou už za rohem. Uskuteční se v sobotu 5. října a oslavami bude žít celá Plzeň. Našich pět důvodů vás přesvědčí, že na Pilsner Fest rozhodně stojí za to přijet.

1. Připít si na pivo, které zná celý svět

Hlavním tahákem Pilsner Festu je samozřejmě pivo. Čepovat se bude tradiční dvanáctka, ale i nefiltrovaný ležák od těch nejlepších výčepních. Nenechte si ujít hromadný přípitek v 18:42, který se bude konat na dvou scénách naráz – v areálu pivovaru i na náměstí Republiky. Před přípitkem se bude rozdávat speciální edice plechovek. A pozor! Plechovky rozhodně jen tak nevyhazujte. U návštěvnického centra v areálu pivovaru můžete přiložit plechovku k dílu a vytvořit tak společně s ostatními velký nápis Pilsner Urquell. Plechovky budou následně řádně zrecyklovány a opět použity.

  • Novinkou letošního festivalu je zóna s malými pivovary, kde netradiční pivní styly představí pivovary Matuška, Zámecký pivovar Frýdlant, Mazák, Chomout, Zámecký pivovar Kamenice nad Lipou a Zhůřák.

2. Koncerty všeho druhu

Hudba bude po celý den znít na dvou scénách – v pivovaru a v centru města na náměstí Republiky. Těšit se můžete třeba na živelné Mydy Rabycad v pivovaru od 22 hodin, na náměstí od 19:15 na Michala Hrůzu s kapelou nebo na Thoma Artwaye od 16:30 v pivovaru. V 18 hodin rozezní všechny pivní stany harmonikáři, kteří budou hrát až do konce večera. K hudebnímu programu Pilsner Festu se v přilehlých ulicích města přidá také Busking Fest, festival pouliční hudby a umění.

3. Skvělé tradiční jídlo

Na Pilsner Fest přenese svou unikátní atmosféru celkem šest restaurací z celé České republiky. Brněnská pivnice U Čápa, karlovarský Nároďák, The Pub, U Sládka a samozřejmě plzeňský Švejk a Spilka. Ve speciálních pivních stanech, které věrně kopírují jejich interiér, ochutnáte to nejlepší z jejich nabídky tradiční české kuchyně. V areálu pivovaru a náměstí se občerstvíte také ve foodtrucích a spoustě dalších stánků s občerstvením.

4. Soutěže a zábava

Na festivalu zažijete pivo se vším všudy. Můžete si zkusit školu čepování, zúčastnit se zábavných soutěží a potkat se s nejlepšími výčepními z Česka i Evropy. Letos si zasoutěžíte na pěti stanovištích – virtuální realita s brýlemi pro prohlídku pivovaru, bednáři, gigantický lustr, kvíz a škola čepování.

5. Speciální prohlídky pivovaru

Letošní prohlídky nabídnou kromě pivovaru také jedinečnou prohlídku vodárenské věže. Další zastávka bude u elektrocentrály a bednárny, kde se setkáte s pivovarskými bednáři a jejich uměním. Na vlastní oči se podíváte, jak se staví tzv. kukna a seznámíte se s tímto netradičním řemeslem, třeba i na vlastní kůži.

Praktické informace

  • Tip pro Pražáky: Z Prahy na Pilsner Fest vyrazte speciálním festivalovým vlakem zdarma. Odjíždět bude v 10:25 z hlavního nádraží a jízdné je zdarma. Dorazte ale včas, abyste se do vlaku vešli. Zpáteční spojení odjíždí z  plzeňského hlavního nádraží ve 23:30.
  • Parkování: Pokud vyrazíte na Pilsner Fest autem, zaparkujete nejlépe v Parkovacím domě Rychtářka, na parkovišti u Hornbachu nebo pod mostem Milénia. Tato parkoviště jsou placená. Zdarma zaparkujete u Obchodních center Albert a Baumax na Rokycanské ulici. Před odjezdem doporučujeme řidičům návštěvu Promile INFO, kde si mohou zkontrolovat, zda mohou sednout za volant, a případně si před odjezdem odpočinout.

Zveřejněno: 25. 9. 2019, Silvie Burešová

Tradiční akce města Plzně