Archeologové objevili v Křimicích neolitické sídliště
Kruhové příkopovité ohrazení v průměru 47 metrů našli archeologové ze Západočeského muzea v Křimicích při výzkumu před plánovanou stavbou městského okruhu Domažlická – Křimická. V západních Čechách je tento takzvaný rondeloid teprve čtvrtým svého druhu a datovat ho lze do kultury s vypíchanou keramikou. Vyznačuje se tím, že mívá čtyři vstupy proti sobě vůči světovým stranám a po 90 stupních. Rondeloid měl podle archeoložky Aleny Novotné sociokulturní význam. Nesloužil tedy k obranné funkci, ale ke shromažďování a provádění náboženských obřadů.
Lokalita, kde archeologové rondeloid objevili, je jedno z největších neolitických sídlišť v Čechách, které archeologové zkoumají už od roku 1996. Loni a letos odkrytá plocha je součástí rozsáhlého sídelního areálu z mladší doby kamenné – neolitu, situovaného v průmyslové zóně východně od jádra městského obvodu Křimice.
Neolitici představují první tzv. zemědělské obyvatelstvo, které je charakteristické kromě pěstování obilí a chovu domácích zvířat také usedlým způsobem života, výrobou keramiky a textilu a zhotovováním typických kamenných nástrojů.