Divadelní představení Král Ubu bude jedním ze společných projektů dvou měst kultury v roce 2015
Na dvoudenní pracovní návštěvu Plzně přiletěli ve čtvrtek 16. května zástupci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 z belgického Monsu, aby se setkali s týmem plzeňského projektu a vzájemně se informovali o přípravách a současném stavu svých programů. V nabitém čtvrtečním odpoledni patřila hodina prezentaci projektu Mons 2015. Podle ředitele Yvese Vasseura je hlavním účelem změnit díky projektu Evropské hlavní město kultury 2015 image Monsu. „Naše město dnes téměř nikdo nezná, ale jak se budeme přibližovat k roku 2015, dostaneme se do většího povědomí,“ slibuje si od projektu a představuje blíže jeho již známý program. „Úspěšný zahajovací ceremoniál plánujeme na 25. ledna. Pracujeme se skutečností, že touto dobou je v Belgii zima, proto bychom chtěli naším programem město rozsvítit, rozehřát, navodit příjemnou náladu, která by vydržela až do konce roku. Máme připraveno několik výstav, které se například pojí s osobnostmi, jež v Monsu, byť krátkodobě, pobývaly. Například Vincent van Gogh nebo Paul Verlaine,“ sděluje Yves Vasseur a doplňuje, že na výstavy chtějí přilákat především návštěvníky z okruhu 250 kilometrů.
Ve své prezentaci se zaměřuje na spolupráci obou měst a odhaluje jeden ze společných projektů. Je divadelní. Jeho smyslem má být vytvoření divadelní společnosti namíchané z Belgičanů a Čechů, kteří uvedou společně hru Alfréda Jarryho Král Ubu. „V září 2015 se odehraje tady v Plzni, po nějaké době pak v Monsu,“ prozrazuje Yves Vasseur. Společné akce jsou naplánovány i v jiných oblastech, jako je například hudba nebo mládež. V souvislosti s mládeží odhaluje další projekt. Jmenuje se „V roce 2015 mi bude 20 let“. Zapojuje zhruba tisíc mladých lidí, při takzvaných školních akcích se učí nové jazyky, vytvářejí nové videohry, divadlo a podobně.
Nosným tématem projektu je propojování nových technologií s kulturou. Mons tak využívá potenciál stovky firem zaměřených na průmysl a inovační technologie. Mnohé si také slibuje od akce Bláznivý víkend. Má být bránou pro Evropu a pro svět. Podstata tkví v tom, že v roce 2015 nabídne společnost lidem z jiných měst klíče od nevyužitých budov, průmyslových objektů, aby ukázali, jak se u nich žije, jak tráví svůj volný čas, co jí, jaká je jejich kultura. „Chceme, aby jedním z těch měst byla i Plzeň,“ podotýká Yves Vasseur.
V další části představuje investiční akce: divadlo, budova pro moderní umění, dům pro vytváření nového moderního umění se sálem o kapacitě 250 míst, nahrávacími studii a dalším zázemím, a také nové nádraží, které bude spojnicí mezi dvěma konci města a zároveň má být pomyslným mostem mezi novými technologiemi a kulturou.
Představení projektu zástupci společnosti Mons 2015 mělo svůj rámec, jasné kontury, přestože nešlo do podrobností a detailů.