Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Speciální loď Bolek pomůže s likvidací rostlin v boleveckých rybnících

Speciální loď Bolek pomůže s likvidací rostlin v boleveckých rybnících

Foto: Z. Kubalová

Speciální loď, kterou město Plzeň pořídilo na likvidaci vodních rostlin, se v pátek 17. května poprvé oficiálně plavila po hladině Velkého boleveckého rybníka. Předtím ji primátor Martin Baxa pokřtil na Bolka symbolicky pivem značky Plzeňský Prazdroj. Plavidlo je vybaveno žací lištou a vegetaci nejen seče, ale zároveň vytahuje na palubu. Jeho pořízení si vyžádalo investici ve výši 5 milionů korun.

Zvyšovat kvalitu a čistotu vody ve Velkém boleveckém rybníku, který je nejvyhledávanější rekreační vodní plochou v Plzni, se snaží Správa veřejného statku od roku 2006. Autorem speciálního projektu, díky němuž je v létě voda průhledná do tří až čtyř metrů, je hydrobiolog Jindřich Duras. Jedná se hlavně o regulaci ryb a vodních rostlin. Podle Richarda Havelky, vedoucího úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství, není cílem velkoplošná likvidace vodní vegetace, ale cílevědomé usměrňování vodního prostředí k dosažení kvalitní vody ve všech rybnících.

„Co se týče vody v mělkém jezeře, jako je například Velký bolevecký rybník, existují dvě možnosti. Buď je voda zakalená anebo je čistá, což ale znamená, že rostliny zde mají dostatek světla pro svůj život. Ty samozřejmě vyžadují péči a já si myslím, že si Plzeňané čistou vodu zaslouží,“  řekl Jindřich Duras.

Kapacita dosud používaných podvodních kos začala být nedostatečná, proto budou vodní hospodáři používat speciální plavidlo pro sklízení vodních rostlin, takzvaný harvester. Má žací lištu, jejíž poloha je regulována hydraulicky. „Loď poseče vegetaci do hloubky 1,8 metru a zároveň ji transportuje do nákladního prostoru. Z něho je vyložena do přepravního zařízení a odvezena k dalšímu využití, jako je například kompostování,“ popisuje Richard Havelka.

Celý rybník dokáže harvester posekat za 10 až 20 dnů. Během letní sezóny se bude muset sečení zopakovat několikrát. „Záleží, jak rychle mor poroste,“ konstatuje Havelka.

Harvester bude brázdit bolevecké vody se jménem Bolek. Navrhli jej Plzeňané na základě ankety v Radničních listech. Celkem přišlo padesát reakcí, z nichž některé obsahovaly i několik návrhů. Nejvíce se opakovala jména Bolek, Rákosníček, Vodník, Harvy, Česílko a Kosatka. Svůj námět zaslal i jachtař David Křížek, který navrhl jméno LochNes neboli Lochotínská Nestvůra. Některé názvy mají zajímavé vysvětlení: VOKO – vodní kombajn, Durda – podle Jindřicha Durase, Morka, Kamor, Vokamor – odkazují na kanadský mor nebo Lojza – podle 85 letého jachtaře, nejstaršího člena oddílu.

Autorem návrhu jména Bolek je sedmiletý Jonáš Plešák, který spolu s primátorem Martinem Baxou a v doprovodu své maminky byl mezi prvními, kteří se mohli na palubě harvesteru projet. „Jméno Bolek jsem vybral proto, že se rybník jmenuje bolevecký, a myslím si, že se to opravdu hodí,“ vysvětloval Jonáš svoji volbu.

Harvestery jsou v současnosti využívány po celém světě včetně tropických oblastí. V České republice zatím žádné podobné plavidlo nepracuje.

Fotogalerie