Úvod O městě Aktuality Aktuality z města 37. Finále Plzeň rozdalo Zlaté ledňáčky i…

37. Finále Plzeň rozdalo Zlaté ledňáčky i studentské ceny

Letošní 37. ročník festivalu Finále Plzeň, který se konal od 20. do 25. září, navštívilo cca 15 960 návštěvníků. Šest dnů nabitých nejen filmovým programem přineslo více než 180 projekcí. O Zlaté ledňáčky se utkalo 9 filmů v kategorii nejlepší hraný nebo animovaný film, 9 snímků v soutěži dokumentárních filmů, 10 projektů v kategorii seriálová tvorba, 4 televizní či internetové počiny v oblasti film a minisérie a 12 krátkometrážních studentských snímků. O vítězích rozhodovaly mezinárodní a studentské poroty. Slavnostní zakončení festivalu proběhlo 25. září v prostoru DEPO2015, večerem provedl Petr Vančura. Skupina Prima, která je nově partnerem sekce Finále pro neslyšící, předala šek v hodnotě 30 000 korun organizaci Tichý svět, která ji pomáhá organizačně a technicky zajistit. Slavnostního zakončení festivalu se zúčastnila také Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

240926_Finale_2

Zdroj fotografií: organizátor festivalu

Zářijová Plzeň se v době trvání festivalu proměnila v centrum českého filmu s množstvím hvězdných hostů. Festival navštívili Pavla Beretová, Václav Neužil, Jana Plodková, Vít Klusák, Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Alena Doláková, Alžběta Malá, Stanislav Majer, Martin Finger, Vladimír Polívka, Lucie Žáčková, Veronika Žilková, Petr Lněnička a mnoho dalších.

„Tvůrci a tvůrkyně nám dali důvěru a svěřili nám letos velké množství premiér, a tak jsme mohli plzeňským divákům ukázat spoustu zbrusu nových filmů, ať už se jednalo o zahajovací film Rok vdovy ve světové premiéře, o předpremiéru Amerikánky nebo o dokument Ještě nejsem, kým chci být. Mezinárodní poroty nám daly velmi pozitivní zpětnou vazbu ohledně kvality současné české kinematografie. Mám pocit, že 37. ročník je jeden z nejpovedenějších za poslední roky,” řekla ředitelka Eva Veruňková Košařová.

240926_Finale_Vlny

Zájem veřejnosti o festivalový program potvrzují vyprodané projekce filmů Rok vdovy, Architektura ČSSR 58–89, Amerikánka, Ještě nejsem, kým chci být, Zápisník alkoholičky, After Party, Bomba, tata_bojs.doc a tří uvedení filmu Vlny, včetně speciálního promítání v Českém rozhlase Plzeň.

„Těší mě, že jsme letos divákům nabídli žánrově velmi pestrý program, stejně tak mám radost z toho, že témata a regiony představené v rámci oficiálního programu se povedlo propojit i s programem pro filmové profesionály. Diváci se tak mohli seznámit s kinematografií Pobaltí, zatímco čeští filmaři a filmařky v rámci koprodukčního panelu diskutovali o potenciálu vzájemných koprodukcí. V rámci nové sekce Ženy a film se publikum seznámilo s inspirativními filmařkami, jako součást industry programu pak byly představeny výsledky studie Ženy v audiovizuálním průmyslu: hraný film. Ačkoli závěry studie přinesly nepříliš optimistickou zprávu, věříme, že pomohou otevřít řadu zásadních témat, které pomohou přispět k postupným změnám,” uvedla umělecká ředitelka festivalu Lenka Tyrpáková.

Finále Plzeň opět otevřelo své kinosály u vybraných projekcí i pro neslyšící. Vybrané filmy byly opatřeny speciálními titulky a úvodní slova i následné diskuse byly tlumočeny do českého znakového jazyka.

Nadcházející 38. ročník Finále Plzeň se uskuteční v termínu 26. září až 1. října.

Informace o oceněných filmech jsou k dispozici na webu www.festivalfinale.cz.

Editace textu: Barbora Hájková

Zveřejněno: 26. 9. 2024, Martin Pecuch