Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Arboretum Sofronka zve na podzimní výstavu…

Arboretum Sofronka zve na podzimní výstavu hub

O tomto víkendu 28. a 29. září se v Arboretu Sofronka uskuteční již 22. výstavka hub. Návštěvníci si budou moci prohlédnout houby, které nyní v lese rostou. Jejich dotazy zodpoví mykolog Zdeněk Hájek z Mykologického klubu Plzeň, který tradiční výstavu s mykologickou poradnou spolu s pracovníky Sofronky pořádá.

240925_Sofronka_Houby

Pro určení mohou zájemci přinášet houby celé a očištěné v sobotu 28. září od 10 do 18 hodin, v neděli pak od 9 do 12 hodin. „Na poslední výstavě hub v Sofronce jsme se mohli pochlubit vzácným druhem tmavobělky bradavčité, která vyrostla letos na jaře již podruhé hned u plotu arboreta,“ uvedl mykolog Zdeněk Hájek. „Houbaření je, na rozdíl třeba od sousedního Německa, v České republice velice populární. Díky známému mykologovi Miroslavu Smotlachovi zná ty nejběžnější jedlé houby, jako jsou hřib pravý, poddubák, křemenáč, klouzek, bedla či liška u nás téměř každý. Ti, co houby sbírají, ale k určení nosí hlavně holubinky a muchomůrky,“ řekla Lucie Kaňáková z Arboreta Sofronka.

Na jarní výstavě bylo v arboretu k vidění přes osmdesát druhů hub, převážně hřibů a holubinek. Návštěvníci si mohli prohlédnout také pestřec, hvězdovku či jidášovo ucho. Právě výstavy hub s mykologickou poradnou pomáhají vzdělávat houbaře a upozorňovat na možnost záměny druhů jedlých s druhy jedovatými. Ročně se v Česku otráví či přiotráví houbami v průměru 300 lidí.

Editace textu: Monika Krausová

Zveřejněno: 26. 9. 2024, Martin Pecuch