Boris Jirků vystavuje ve foyer Nové scény
Průřez tvorbou malíře, sochaře a ilustrátora Borise Jirků je k vidění ve foyer Nové scény Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. Vernisáž se konala v úterý 4. února 2025, výstava s názvem Levou rukou potrvá do 27 dubna.
Fotografie: H. Josefová
Radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, která má nad výstavou záštitu, připomněla, že Boris Jirků je spojen s Plzní, neboť na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity vede již řadu let figurální kresbu a malbu. „Ve své tvorbě se profesor Boris Jirků vyjadřuje k palčivým problémům současného světa, zároveň je autorem ilustrací slavných románů. Návštěvníky jeho plzeňské výstavy určitě čeká nebývalý zážitek,“ uvedla Eliška Bartáková a zároveň umělci popřála hodně tvůrčího elánu a pevné zdraví k jeho letošnímu dubnovému jubileu.
Boris Jirků jednu ze zdí, na nichž jsou umístěny jeho velkoformátové obrazy, nazval zdí nářků, neboť v těchto dílech zachytil své pocity z právě probíhající války. „Vyvažuji to protilehlou zdí, kde jsou obrazy se zážitky z Jižní Ameriky, o patro níže je k vidění část mých ilustrací,“ dodal.
Výstavu společně připravily DJKT, které prostory foyer Nové scény využívá k výstavám především velkoformátových děl, a projektu Figurama, jenž od roku 2000 mapuje a podporuje výuku a různé přístupy k figurální tvorbě na evropských uměleckých školách a Boris Jirků je jeho předsedou.
Boris Jirků (10. dubna 1955 ve Zlíně) absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a následně Akademii výtvarných umění v Praze. Mnoho let učil na VŠUP v Praze. Ve své volné tvorbě se věnuje především ztvárnění lidského těla v různých pozicích, často v podhledu či nadhledu, ve výrazné kontrastní barevnosti. Jeho díla jsou charakteristická expresivní nadsázkou, vlastní symbolikou, dynamikou, vypjatým existencionalismem a nesou v sobě i znaky surrealismu. Ilustroval například knihy George Orwella, Gabriela Garcií Márqueze nebo Michaila Bulgakova.
Text: Hana Josefová