Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Děti si v lesoparku Homolka hrají na nových…

Děti si v lesoparku Homolka hrají na nových prvcích. Cvičební prvky pro dospělé budou instalovány během podzimu

Správa veřejného statku instalovala nové dřevěné hrací a cvičební prvky na dětském hřišti v lesoparku Homolka. Nářadí ke cvičení v přírodě pro dospělé bude instalováno během podzimu. Za nové cvičební prvky pro děti a dospělé město prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně zaplatí přes milion korun.

241022_Homolka_deti_1

Nové prvky pro děti (fotografie: R. Žáková)

„Venkovní cvičební prvky jsou hodně využívané. Lidé si na ně zvykli a při nových rekonstrukcích veřejného prostoru je žádají. Na Homolce budou umístěny u cesty pro běžce, která je vysypána dřevní štěpkou pro měkký došlap,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

241022_Homolka_deti_2

„Původní dětské hrací prvky byly také dřevěné, ale po téměř sedmnácti letech už nebyly bezpečné a někde ani plně funkční. Proto jsme je museli nahradit novými," uvedla Ilona Pelíšková z úseku městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně, která měla instalaci na starosti. „Místo původního prohazovacího medvěda či šplhacího totemu s veverkou jsou teď na jejich místě kladina ve tvaru jezevčíka, klaun s děravými ústy na prohazování míčku nebo šišek, chůdy z divokých akátových kmenů a tři prolézačky, jedna z nich navíc se skluzavkou. Chtěly jsme, aby se hrací prvky dětem líbily,“ řekla Jana Pechová ze Správy veřejného statku města Plzně, která spolu s Ilonou Pelíškovou návrh nového řešení dětského hřiště vytvářela. Celkem šest nových hracích prvků pro děti je umístěno v jižní části lesoparku nedaleko vyústění ulic K Parku a Za Homolkou.

241022_Homolka_deti_3

Během podzimu se u cesty objeví šest nových cvičebních prvků pro dospělé v kovovém provedení, které nahradí původní dřevěné se stejnou cvičební funkcí: tři různě vysoké hrazdy, úzká cik-cak kladina, sestava na plank a kliky a na ručkování a také přeskakovací překážky. Prostor kolem nových prvků FIT stezky bude vysypán dřevní štěpkou pro měkčí došlap.

Správa veřejného statku, která dětská hřiště i různé cvičební, tzv. workoutové, prvky instaluje a opravuje, také kontroluje jejich životnost a bezpečnost. V rámci běžné údržby pak ty dožívající, podobně jako na Homolce, vyměňuje za nové. Za nové cvičební prvky pro děti zaplatí Správa veřejného statku města Plzně firmě Mirákulum s.r.o. 324 837 korun včetně DPH, za ty pro dospělé firmě HŘIŠTĚ REJ HER s.r.o. 734 820 korun včetně DPH.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 22. 10. 2024, Martin Pecuch