Dětská lékařka: Děkuji všem dětem, které se nechají očkovat
Veronika Jilichová Nová je praktická lékařka pro děti a dorost v Plzni. Od začátku letošního roku očkuje dospělé proti nemoci covid-19 v očkovacích centrech a od srpna také děti a dorost ve své ordinaci. Vakcína je podle ní bezpečná. Uvedla, že děti a mladí lidé mají o očkování zájem. Chtějí, aby jejich život byl jako před pandemií nemoci covid-19.
Setkala jste se s nějakou závažnou reakcí?
Od poloviny srpna mohou ve svých ordinacích očkovat proti covid-19 i praktičtí lékaři pro děti a dorost (PLDD). Se závažnou reakcí u dětí ani u dospělých jsem se ve své ordinaci nesetkala, a to ani za celou dobu očkování dospělých, se kterým od zimy pomáhám v jednom z očkovacích center. Očkování je opravdu bezpečné. V moderní medicíně není správné něco posuzovat podle zkušeností jednotlivých lékařů nebo pacientů. Pokud chceme hovořit o účinnosti léků a vakcín nebo hodnotit jejich nežádoucí účinky, je potřeba pracovat s tzv. medicínou založenou na důkazech. To znamená sledovat oficiálně publikované výsledky studií nebo pozorování, které prošly přísným hodnocením expertů, než byly publikovány. A těmi se v praxi řídit. Jen tak se vyhneme omylům a zavádějícím dojmům. Bohužel komunikace o onemocnění covid-19 a očkování proti němu není od počátku pandemie v naší zemi dobrým příkladem této praxe. Mnoho veřejně známých osob, ale i odborníků v medicíně právě prezentuje jen své dojmy nebo zkušenosti, a to často v rozporu s prověřenými fakty. Někteří lidé jsou pak přirozeně znejistěni protichůdnými názory, mají nedůvěru v očkování nebo nevěří závažnosti onemocnění covid-19. A obojí je ke škodě věci. Covid-19 je nebezpečný a vakcíny proti němu fungují.
Foto: V. Štaif
Existují tedy důkazy, že očkování je tou správnou cestou z epidemie?
Ano, existují a není jich vůbec málo, jak se často mylně uvádí. Kromě výborných výsledků předregistračních studií máme stále více a více dat o efektivitě a bezpečnosti vakcín z reálného používání z mnoha zemí. Účinnost vakcín proti úmrtí a proti těžkému průběhu onemocnění je stále výborná, přesahující 90 procent, a to včetně ochrany před delta mutací. Jinými slovy, covidové vakcíny již za svoji krátkou existenci zachránily milióny životů na celém světě. A zdůrazňuji, že dostupná data potvrzují, že očkování je bezpečné a účinné i pro děti, nežádoucí účinky jsou srovnatelné s ostatními vakcínami. Ve většině případů nejsou žádné nebo jen mírné. Nejčastěji to je bolest v místě vpichu, případně zvýšená teplota nebo horečka.
Jakým věkovým kategoriím dětí očkování doporučujete?
V současné chvíli jsou vybrané vakcíny proti onemocnění covid-19 určeny pro děti od 12 let věku a osobně ho doporučuji každému jednomu dítěti z této věkové kategorie. Tak zní i doporučení České vakcinologické společnosti, České pediatrické společnosti i Odborné společnosti praktických dětských lékařů. Očkování nebrání ani žádná chronická onemocnění, jako jsou například alergie nebo ekzémy. Děti mladší 12 let se snad dočkají možnosti očkování v následujících měsících.
V čem jsou podle vás plusy očkování u dětí a mladých lidí?
V každém věku je hlavním přínosem očkování ochrana před těžkým průběhem onemocnění a před úmrtím na covid-19. Neměli bychom zapomínat, že všechno, co jsme v posledních už téměř dvou letech prožívali, to, jak jsme se museli omezovat a jak se změnil rytmus našich životů, bylo v důsledku toho, že ‚virus‘ plnil nemocnice vážnými případy a že v naší zemi zemřelo mnoho tisíc lidí na onemocnění, které ještě před dvěma lety neexistovalo.
Jsou však názory, že očkování dětí není nutné, protože u nich má toto onemocnění lehký průběh…
Znovu se vrátím k medicíně založené na důkazech. Přestože je covid-19 pro děti řádově méně nebezpečný než pro dospělé, data ukazují, že bohužel i děti mohou mít závažný průběh. Dle různých sledování je 0,1 až 1,9 procenta dětí, které při onemocnění covid-19 vyžadují hospitalizaci. Často z důvodu tzv. multisystémového zánětlivého onemocnění, které je velmi závažné. V naší republice bylo dosud hospitalizováno více než tisíc dětí s nemocí covid-19, z nichž více než sto vyžadovalo léčbu kyslíkem a asi dvacet potřebovalo umělou plicní ventilaci. Bohužel došlo i k úmrtí v dětském věku. Dalším důvodem k očkování je riziko vzniku tzv. ‚dlouhého covidu‘. To je soubor příznaků, které následují po prodělané infekci covid-19, která sama o sobě může být velmi mírná, ale v následných týdnech se dostaví únava, bolesti hlavy, deprese, nechutenství, porucha soustředění a další nespecifické příznaky. Velmi obtížně se léčí, respektive neexistuje na ně žádná cílená léčba, a mohou přetrvávat týdny až měsíce. V neposlední řadě je důvodem očkování zastavení viru v populaci a zabránění vzniku dalších mutací. Právě neočkovaní mladí lidé, adolescenti a děti jsou nyní pro virus živnou půdou. A když virus bude kolovat v populaci, dojde časem k jeho další změně, vznikne další mutace a ta může být natolik jiná, že před ní neochrání ani současné očkování. Vakcína se bude muset upravit a znovu přeočkovat populaci. Budeme zase na počátku příběhu, který nikdo z nás jistě znovu nechce prožít. Proto je důležité očkování dospělých i dětí.
Setkala jste se ve své praxi s tím, že by se děti nebo teenageři chtěli nechat naočkovat a rodiče byli proti?
Ano. Pokaždé se mi však podařilo vysvětlením faktů a přínosů dosáhnout pozitivního souhlasu rodičů. A všem dětem, které se samy rozhodnou nechat se očkovat, moc děkuji. Dokonce se mi opakovaně stalo, že po takovémto rozhovoru se nechali nakonec očkovat i rodiče. Důvodů k očkování mají moji pacienti několik. Většinou jako první udávají, že chtějí zase žít jako před pandemií. Chtějí chodit do školy, na kroužky, sportovat, scházet se s kamarády. Nikdy jsem neviděla tolik dětí, které by toužily po návratu do školy mezi spolužáky. Mnoho dětí také přiznává, že se bojí samotného onemocnění. Zažily totiž, že v rodině měl někdo těžký průběh onemocnění nebo v ní dokonce došlo k úmrtí.
Zatíží očkovací látky proti onemocnění covid-19 mladý organismus?
Očkování jako zátěž imunitního systému je mýtus, který vyvracíme našim pacientům denně. A nejen v souvislosti s očkováním proti covid-19. Očkování ho opravdu nezatěžuje, naopak imunitnímu systému pomáhá připravit se na boj se skutečným virem nebo bakterií. Chci uklidnit mladou generaci, že vakcíny proti covidu-19 neovlivňují plodnost, neohrožují následná těhotenství a nemění genetickou informaci člověka. Vakcíny mRNA jsou to nejchytřejší, co současná vakcinologie umí. A dovoluji si odhadovat, že v následujících letech za ně týmy, které je vyvinuly, obdrží Nobelovu cenu. Každý jeden očkovaný dospělý a každé jedno očkované dítě totiž znamenají větší šanci na školní rok bez uzávěr, karantén, onemocnění a omezení. Myslím, že si děti takový školní rok už opravdu zaslouží.
Text: Hana Josefová