Do služeb kritické infrastruktury v Plzni omikron zatím nezasahuje, firmy jsou připraveny
Žádný výpadek kvůli sílící vlně omikronu zatím nezaznamenávají klíčové podniky v Plzni, jež patří do takzvané kritické infrastruktury. Vodárna, teplárna, dopravní podniky i odpadová firma mají aktuálně nemocnost svých zaměstnanců pod deseti procenty a režim nastavený tak, že ani při výraznějším nárůstu covid pozitivních občané omezení služeb nepocítili. Primátorovi města Plzně Pavlu Šindelářovi to dnes řekli ředitelé a zástupci daných společností na společném COVID týmu, který primátor svolal a na němž se řeší klíčová témata spojená s pandemií a jejím dopadem na Plzeň.
„Z dnešního jednání vyplynulo mimo jiné to, že i kdyby došlo na nejhorší scénář, co se týká extrémního nárůstu nemocných, jsou naše městské firmy připraveny zajišťovat nutné služby,“ popsal situaci primátor Pavel Šindelář.
„Aktuálně máme u řidičů nemocnost ve výši 8,8 procenta, z toho v souvislosti s onemocněním covid-19 je mimo službu v absolutních číslech sedm řidičů. Pokud by se situace zhoršila, tak máme vytipované spoje, které bychom mohli omezit. K tomu bychom přistoupili až v případě nemocnosti ve výši 15 procent, u 20procentní hranice nemocných bychom nastavili prázdninový provoz. Součástí opatření v naší firmě je i dělení týmů tak, aby se klíčoví zaměstnanci nepotkávali,“ přiblížil například situaci v Plzeňských městských dopravních podnicích jejich generální ředitel Jiří Ptáček.
Z celkových 405 zaměstnanců je momentálně ve Vodárně Plzeň covid pozitivních osm osob, jde tedy o dvě procenta celkového počtu. „Dobrým vkladem pro nastávající situaci a sílící vlnu je u nás to, že již 89,6 procenta zaměstnanců má 3. dávku očkování,“ přiblížil ředitel plzeňské vodárny Jiří Kozohorský. Podle jeho slov je klíčovým pracovištěm vodárny s nejpřísnějším režimem úpravna vody. V ní musí být zachován počet minimálně šesti pracovníků ze 16 na jedné směně, aby byla společnost schopná upravovat vodu pro Plzeňany. Od roku 2020 má firma zapůjčena krizová lehátka, zajištěny i potraviny a v případě skutečně naléhavé situace je připraven scénář, že by tito zaměstnanci zůstali v izolaci v podniku. „Jsem přesvědčen, že vnitřní vlivy by úpravu vody v Plzni nezastavily,“ dodal Jiří Kozohorský. Situace je podle něj zvládnutelná a očekává, že si s ní vodárna poradí.
Na dvě skupiny jsou rozděleni také zaměstnanci Čisté Plzně. Testování v pondělí 17. ledna nezachytilo žádného pozitivního, na neschopence jsou momentálně dva zaměstnanci. Zásadní pro zajištění svozu odpadů jsou řidiči, kterých je dlouhodobě nedostatek. Podle ředitele Čisté Plzně Otakara Horáka je připraven harmonogram, jak by firma postupovala při nutném utlumování či pozastavení služeb. V minulosti tak již například kvůli nemocnosti většího počtu řidičů dočasně upravila svozy.
„Přímo ve firmě mají naši zaměstnanci možnost testování antigenním testem v ordinaci závodního lékaře, a to v předem sjednaných termínech. U pana doktora se lze rovněž nechat očkovat 1, 2. nebo třetí (posilující) dávkou vakcíny proti onemocnění covid-19. I v plzeňské teplárně jsou zaměstnanci děleni do týmů tak, aby se vzájemně nepotkávali, zejména potom výrobní a administrativní pracovníci. Zamezen je přístup ostatních osob na výrobní velíny ve všech závodech. Z počtu zhruba 600 zaměstnanců je jich pozitivních do deseti,“ informoval také generální ředitel Plzeňské teplárenské Václav Pašek. Podle něj je situace klidná a společnost je připravena zvládnout i vyšší míru nemocnosti.
Text: Eva Barborková