Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Festival Finále Plzeň je v plném proudu.…

Festival Finále Plzeň je v plném proudu. Organizátoři zvou na úterní program

Do druhé poloviny se přehoupnul letošní 37. ročník tradičního festivalu českých filmů Finále Plzeň. V pátek 20. září začal projekcí premiéry filmu Rok vdovy s Pavlou Beretovou v hlavní roli. Slavnostního zahájení se účastnila za město Plzeň radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Těšit se diváci mohou na řadu dalších projekcí, organizátoři zvou na úterní program.

240923_Finale_1

Zdroj fotografií: archiv organizátora

V úterý bude například promítán krátký dokument Voda v Africe. Se snímkem Sucho do Plzně zavítají režisér Bohdan Sláma, producent Petr Oukroupec a herci Magdalena Borová a Tom Sean Pšenička. Režisér Bohdan Sláma uvede rovněž svůj snímek Konec světa a doprovodí ho herečka Magdalena Borová a herci Miroslav Krobot, Jan Vlasák, Vojta Vererka. Film Amerikánka představí režisér Viktor Tauš spolu s herečkami Magdalenou Borovou, Pavlou Beretovou, Julií Šoucovou, Lucií Žáčkovou, Klárou Kitto a hercem Tomem Seanem Pšeničkou. Snímek Kotrmelce pana herce pak doprovodí delegace ve složení: herec Zdeněk Piškula, herečka Simona Lewandowska a režisér Tomáš Bařina.

240923_Finale_2

Úterní program festivalu:

Voda v Africe, Velký sál v 15 hodin

Vodárna Plzeň na festivalu představí ve světové premiéře také dokument Voda je život. Ten vznikl ve spolupráci s cestovatelem Tomášem Vaňourkem a jeho expedicí Z101. Krátký dokument diváky formou cestopisu přivede do prostředí afrických savan, nekonečných pouští, horských masivů i pod hladinu oceánu, aby jim nabídl jedinečnou perspektivu na problematiku pitné vody, jejíž permanentní zajištění je výsadou a nikoliv samozřejmostí.

Konec světa, Velký sál ve 20:30 hodin

Blíží se konec světa. Přichází z východu. Dobové drama Bohdana Slámy pojednává o srpnové okupaci v šedesátém osmém, která nastolila nový status quo. Na zásadní změny si musí zvyknout i devítiletý Tonda a jeho dědeček Igor, který je shodou náhod ruský emigrant. Jak silně ovlivní normalizace život jedné obyčejné rodiny?

Sucho, Kinosál v 17:30 hodin

Na moravském venkově se nenajdou dvě odlišnější rodiny. Přesto je jedna věc spojuje – láska mezi dvěma dětmi. V české variaci na Romea a Julii se však ke dvěma rozděleným rodinám připojuje také třetí činitel – krajina. Jak se předchází suchu a mezigeneračním konfliktům? Bohdan Sláma natočil jeden z prvních českých hraných filmů, který se věnuje ekologii a reprezentuje hnutí Extinction Rebellion.

240923_Finale_3

Sutnarka uvádí: Keep Out a Spolu na věky, Kinosál ve 20:30 hodin

Keep out – Kam oko dohlédne se rozprostírá vyprahlá pustina. Lidé žijí odděleně v malých odolných kójích, které je chrání před okolním světem. Jejich život už se odehrává pouze na internetu. Streamování je koneckonců jedinou živou věcí, která jim zbyla. Jednoho dne se ale ve stísněné kóji objeví neznámý cizorodý organismus – komár! Odkud se ta malá potvora vzala? Dystopický příběh z blízké budoucnosti, která možná není příliš vzdálená naší současnosti, natočila na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara hongkongská studentka Tan Lui Chan.

Spolu na věky – Svatební přípravy vrcholí. Ženich se loučí se svobodou připevněný k tyči na jedoucím autě, otec ženicha vyrábí slavnostní dynamity, matka objednala zásoby prosciutta a nevěsta Dragana… ta se připravuje k zásadnímu rozhodnutí: žádná svatba nebude! Vždyť zrušili i Olympiádu a Eurovizi, tak proč ne svatbu! Zbytek rodiny ale její rozhodnutí nehodlá přijmout a spřádají plány, aby ke svatbě přeci jen došlo. Komediální a chvílemi také děsivá sonda do svatebních tradic režiséra Ivana Marinoviće měla premiéru v hlavní soutěži na festivalu Tallinn Black Nights.

Kotrmelce pana herce, Divadlo dialog v 18 hodin

Široko daleko hvězdnější akci nenajdete! Přijeďte na regionální festival, kam dorazí i věhlasný herec Bořivoj Vojan (Tomáš Töpfer), ano ten Bořivoj Vojan! Režisér Tomáš Bařina se po Bobulích, Románu pro muže nebo Vzteklině vrací s novým projektem, v němž se nadšení studenti (Zdeněk Piškula, Simona Lewandowska) pokoušejí zorganizovat ambiciózní, leč amatérskou akci. A všechno se tak trochu hroutí hned s příjezdem hlavní hvězdy – nejenže si Vojan cestou na festival narazí žebra a pořadatelé nezvládají dostát jeho vysokým očekáváním, čeká tu na něj také jemu dobře známá novinářka Merhautová (Klára Melíšková).

Aktuální informace o projekcích lze sledovat na webu festivalu: www.festivalfinale.cz.

Editace textu: Monika Krausová

Zveřejněno: 23. 9. 2024, Martin Pecuch