Finále Plzeň se letos dostane až k jádru českého filmu, předprodej začne 6. září
Již 34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se letos opět uskuteční na podzim. České filmové žně začnou 24. a skončí 29. září. Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě během jednoho týdne. Doplní je speciální projekce v netradičních prostorech, premiéry a předpremiéry nebo výběr zajímavých počinů z Německa a Polska. Program filmového festivalu Finále Plzeň bude zveřejněn na začátku září na www.festivalfinale.cz. Předprodej vstupenek začne 6. září tamtéž.
Ilustrační fotografie (zdroj: pořadatel festivalu)
Řadu nejnovějších filmů, které se dostaly do kin v několika uplynulých měsících, uvede Finále v rámci sekce V síti. Bude to např. příběh o baru plném herců obsazeném jedním ruským důstojníkem s názvem Okupace, film Jedině Tereza vtipně parafrázující slavná filmová romantická gesta, Deníček moderního fotra s Jiřím Mádlem a Terezou Ramba natočený podle oblíbeného blogu Dominika Landsmana, na Plzeňsku natáčené pokračování filmů Cesta z města a Cesta do lesa Tomáše Vorla st. s názvem Cesta domů s Evou Holubovou a Bolkem Polívkou. Filmoví fanoušci se mohou těšit i na mysteriózní Spící město Dana Svátka o světě, ve kterém všichni rodiče upadnou do záhadného spánku nebo hvězdně obsazený režijní debut Michala Suchánka Večírek s Tatianou Dykovou, Karlem Rodenem a Jiřím Langmajerem.
Vizuál festivalu
„Diváci si je navíc budou moci užít s celou festivalovou atmosférou včetně delegací hvězdných hostů a debat s tvůrci. S akreditací je navíc vstupné vyjde na zlomek ceny běžné vstupenky do kina,“ upozornila ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. Mimo celovečerních snímků budou na programu i dokumenty, studentská, televizní a internetová tvorba, české stopy v mezinárodních koprodukcích i exkluzivní premiéry. Speciální projekce proběhnou například v historickém Statku U Matoušů ve Starém Bolevci, ve výrobní hale jaderných strojů ŠKODA JS nebo u kavárny Walter.
Německé kino
Oblíbená sekce Německé kino opět přinese čtyři celovečerní (Schönborn, Nico, Pohraničí a V žáru slunce) a čtyři krátkometrážní (Já jsem, Přiručka privilegované Evropanky Kapalná hranice a Země slávy) filmy, které zajímavým způsobem zachycují současné problémy světa i se dívají do minulosti a vypráví příběhy míst, kudy procházely malé velké dějiny.
ZOOM Polsko
Sekce ZOOM se letos zaměří na Polsko, kde představí mimořádné snímky, které zarezonovaly nejen u našich severních sousedů, ale i na mezinárodních festivalech. „Polské filmové tvorbě se v posledních letech daří, a tak dramaturgové Finále měli z čeho vybírat: film Corpus Christi má na svém kontě oscarovou nominaci, celovečerní animovaný snímek Zabij to a opusť město letos vyhrál liberecký Anifilm. Nechybí ani filmy, které se vyjadřují k aktuálním společenským tématům, např. křehký příběh mladé dívky I Never Cry, v němž je jedním z hlavních témat pracovní migrace,” vypočítal Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze, který je letos partnerem Finále.
Manipulace mocí aneb Propaganda v audiovizuálních dílech
Novinkou je sekce nazvaná Manipulace mocí. Na té Finále spolupracuje s organizací Post Bellum a Deníkem N. Věnovat se bude tématům propagandy ve filmech v jednotlivých dekádách 20. století. Letos startuje v 50. letech. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na filmy spjaté s tehdejší dobou, snímky, které ji symbolizují a vystihují. „V Divadle Dialog bude uveden tendenční protibaťovský Botostroj a snímek Slepice a kostelník, kterým se po válce Vlasta Burian vykoupil režimu pro svoji další filmovou práci,“ uvedl Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňský kraj. V historickém Statku U Matoušů ve Starém Bolevci se dále budou promítat Všichni dobří rodáci. Součástí sekce bude také panelová diskuse za účasti zástupců odborné veřejnosti, jež bude věnována tématu dezinformací v minulosti a současnosti.
Editace textu: Adriana Jarošová