Finále Plzeň startuje 24. září. Dělá to pro film
„Děláme to pro film.“ Tak zní motto kampaně 34. ročníku festivalu Finále Plzeň a přesně vystihuje poslání a cíl tradiční soutěžní filmové přehlídky. Letošní téměř týdenní program zahájí v předpremiéře snímek Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Příběh o lásce české ženy a afgánského muže, kterým do života vstoupí opuštěný chlapec je ojedinělý nejen tématikou ale i zpracováním a získal si i srdce poroty ve francouzském Annecy. Festival potrvá šest dní až do 29. září. Vstupenky a akreditace jsou již nyní k zakoupení online na www.festivalfinale.cz a na festivalové recepci v Měšťanské besedě od pátku 24. září od 10 hodin. Cena vstupenky je 100 korun. Víkendová akreditace stojí 500 korun, celofestivalová 800 korun.
Z Berlína a Benátek přímo do Plzně
Finále představí v premiéře či předpremiéře koprodukční snímky, na kterých se podíleli tuzemští tvůrci a dostaly se do soutěžních výběrů na prestižních zahraničních filmových festivalech v Benátkách a v Berlíně. V Čechách je diváci budou moci poprvé vidět právě v Plzni.
Část filmu Je suis Karl se natáčela v Praze a objevují se v něm herečky Anna Fialová a Elizaveta Maximová. Hudba, zvuková postprodukce či vizuální efekty byly rovněž v českých rukou. Snímek režiséra Christiana Schwochowa byl nominován na Německé filmové ceny v několika kategoriích na Mezinárodním filnovém festivalu Berlinale.
Cenzorka Petera Kerekeše podpořená mimo jiné českým filmovým fondem zvítězila na 52. festivalu v Karlových Varech v soutěži projektů ve vývoji Works in Progress. Spolu s filmem Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńskiho s minoritní českou koprodukcí se představila v soutěžních sekcích na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.
K dalším lákadlům z řad premiér patří Moje slunce Mad Michaely Pavlátové, které bude Finále zahajovat či Minuta věčnosti Rudolfa Havlíka s Jiřím Langmajerem v hlavní roli natočená na Islandu v týmu devíti lidí za pouhý jeden měsíc. Dále pak dokument Tomáše Hlaváčka Bydlet proti všem, dobové drama Zdeňka Jiráského Kryštof o klášterním životě v 50. letech, minisérie Podezření Michala Blaška vycházející z reálných případů zdravotníků, historický film Zpráva Petera Bebjaka podle skutečných událostí útěku z koncentračního tábora nebo koprodukční film Neznámý Bogdana G. Apetriho oceněný na MFF ve Varšavě a Transylvánii. V premiéře diváci uvidí i nové díly seriálů Osada Radka Bajgara a Stíny v mlze Radima Špačka. Pro děti je připravena animovaná pohádka Myši patří do nebe Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.
Zlatý ledňáček
Hlavní cenou na soutěžní filmové přehlídce Finále Plzeň je Zlatý ledňáček, který je udělován v kategoriích: Celovečerní hraný a animovaný film, Dokumentární film, Televizní a internetový projekt – seriálová tvorba, Televizní a internetový projekt – film a minisérie a Studentský krátkometrážní film. Své ceny tradičně uděluje také studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.
Vizuál festivalu
ZOOM na polský film
Česká a polská filmová tvorba má k sobě blíž, než se zdá. Je běžné, že se na velkých českých produkcích podílejí polští režiséři, skladatelé či herci a stále více českých filmových profesionálů tvoří polské filmy. Letos bude na Finále uveden např. polský snímek nominovaný na Oscara Corpus Christi o propuštěném trestanci Danielovi, jenž se ocitne na venkově jako kněz. Uvedeno bude celkem pět polských filmů.
Co nového v Německu?
Zajímavé filmy se točí i v Německu, ale v českých kinech jsou jen málokdy k vidění. Proto dramaturgové plzeňského Finále spolu s kolegy z festivalu Cottbus a Filmfestival Max Ophüls Preis vybrali čtyři krátké a čtyři celovečerní hrané a dokumentární snímky.
Filmové projekce doprovodí i další zábava
Kdo se chce dostat nejen k jádru českého filmu, ale i ke strojům, které jádro vyrábějí, bude mít možnost. Zcela unikátní projekce filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel proběhne 28. září v reaktorové hale ŠKODA JS a bude spojena i s prohlídkou provozu. Zájemce odveze autobus od Měšťanské besedy. Další site-specific projekce se uskuteční v nově zrekonstruovaném Selském dvoře U Matoušů v Bolevci. V rámci nové sekce Manipulace mocí se zde budou promítat legendární Všichni dobří rodáci. Před kavárnou Walter se bude promítat, v MōōVEMENTU se bude tančit a v Papírně se budou hrát deskové hry a grilovat. A i letos se Finále propojí s Plzeňským festivalem vína. Od 25. do 27. září budete moci v prostoru od Měšťanské besedy k Brance ochutnat dary našich vinic.
Editace textu: Adriana Jarošová