Izraelská delegace zavítala do Plzně. Nadchly ji drony i podpora startupů
Fotografie: M. Pecuch
V úterý 9. listopadu zavítala do Plzně izraelská delegace vedená velvyslankyní Státu Izrael v České republice J. E. Annou Azari. Delegaci tvořili zástupci státní správy z izraelského ministerstva zahraničních věcí a izraelské armády. Jejich návštěva západočeské metropole začala přijetím na plzeňské radnici, kde je přivítal primátor města Martin Baxa s náměstkem Michalem Vozobule. Po návštěvě radnice zavítala část delegace do centra dronů Správy informačních technologií města Plzně a druhá část do společnosti Škoda Transportation. V odpolední části programu navštívili pivovar a setkali se se studenty univerzity.
Primátor Martin Baxa na žádost velvyslankyně Anny Azari přestavil v úvodu přijetí město Plzeň. Připomněl, že město se v současnosti soustředí na otázky inovací a smart technologií a v rámci České republiky je v čele měst. Zmínil také, že Plzeň staví především na dvou produktech. Jsou jimi světově proslulý plzeňský ležák a průmyslová tradice, jež započala v druhé polovině 19. století a je spojena se značkou Škoda. Martin Baxa dodal: „Velice si zakládám na dobrých vztazích se Státem Izrael. Samotné město Plzeň udržuje velmi dobré vztahy s velvyslanci Izraele v Praze.“
Po návštěvě radnice zamířila delegace Státu Izrael do centra dronů Správy informačních technologií města Plzně v Cukrovarské ulici. Ředitel správy Luděk Šantora se svými kolegy představili drony, které vlastní město Plzeň a jsou jako první v České republice součástí integrovaného záchranného systému. Přiblížili také městské Centrum robotiky, vznikající Tech Tower na Světovaru a poté se zaměřili na přiblížení podpory vzniku startupů ze strany městské organizace. SIT Port nabízí pro mladé začínající podnikatele zázemí a podporu, inspiraci k podnikání i připravuje výzvy, kdy hledá řešitele reálných témat z praxe. Zástupci tří startupů, jež vznikly s podporou SIT Port či s ním spolupracují, představili své firmy. Jednalo se o Dronetag, který nabízí dostupné identifikační zařízení, které lze použít na všechny drony na trhu a reaguje tak na nová pravidla Evropské agentury pro bezpečnost letectví, kdy drony nad 250 gramů musí během letu vysílat identifikační údaje. Druhou firmou byl NextDrop, ve které absolventi ze Západočeské univerzity například vymysleli čidlo, které řeší mikro úniky vody, ale také se věnují i zavlažování v zemědělství. JALUD Embedded s. r. o. představil společností vyvinutý detektor zvukových událostí (SED), jehož primárním cílem je umožnit okamžitou reakci záchranného nebo bezpečnostního týmu na nebezpečnou situaci (výstřel, autonehoda, výbuch bomby, lidský výkřik). Izraelská delegace hodnotila podporu startupů i práci s drony jako impressive, tedy impozantní/ úchvatný.
J. E. Anna Azari je velvyslankyní Státu Izrael v České republice od srpna 2021. Ve funkci nahradila Daniela Merona, který byl velvyslancem od roku 2017. Ten do Plzně během svého funkčního období zavítal dvakrát (v roce 2017 a 2019). „Je pro mě velkou ctí sloužit jako velvyslankyně své země v České republice, zemi s dlouhou a bohatou židovskou historií a tradičně neobyčejně přátelskými vztahy. Naše země spojuje celá řada společných hodnot a zájmů a intenzivní dialog v oblasti podnikání, akademických záležitostí, kultury, vědy a inovací a kybernetické bezpečnosti. Vztahy mezi Izraelem a Českou republikou byly výjimečné od samého svého počátku,“ uvedla velvyslankyně Anna Azari.
Plzeň v letošním roce vyhlásila solidaritu s Izraelem 18. května, kdy vyvěsila na budovu radnice izraelskou vlajku. Vyjádřila tak podporu židovskému státu v situaci, kdy v zemi eskaloval konflikt poté, co z Pásma Gazy raketami zaútočilo palestinské radikální hnutí Hamás.
Text: Adriana Jarošová