Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Lidé si připomněli památku těch, kteří…

Lidé si připomněli památku těch, kteří zahynuli v koncentračních táborech

240415_Pieta_Zidovsky_hrbitov_3

Fotografie: P. Eret

Plzeňská Židovská obec pořádala smuteční tryznu k uctění památky svých blízkých, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Konala se na Novém židovském hřbitově v Rokycanské ulici dopoledne v neděli 14. dubna 2024. Pietního aktu se za město Plzeň zúčastnila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková. Přítomen byl vrchní zemský rabín Karol Sidon, předseda Židovské obce Plzeň Jiří Löwy a další. Akt se konal u památníků, jenž připomíná 3200 židovských mučedníků a bojovníků Plzeňského kraje v době děsu a okupace 1939–1945.

240415_Pieta_Zidovsky_hrbitov_1

„Dnes již víme, co přesně ‚konečné řešení židovské otázky‘ znamenalo a jak krutý osud většinu z těch nebohých lidí potkal. I přes těžkosti našeho každodenního života a aktuálního světového dění, si nelze ani představit hrůzu, kterou museli všichni z nich prožívat. Je na místě vzpomenout i na ty, kteří s velkým štěstím toto zlo přežili a poté se po zbytek života museli vyrovnávat s traumatem, které jim bylo způsobeno. Zároveň však vydali svědectví o zrůdnostech, které museli prožívat. Je potřeba na tyto zásadní a bolestné momenty nezapomínat. Jen tak přispějeme k tomu, aby si další generace uvědomily hloubku historického svědectví, která byla s holocaustem spjatá. Nesmíme totiž dopustit, abychom opakovali chyby z minulosti. Slovy nelze vyjádřit lítost nad těmi, jejichž životy v té době vyhasly. Čest jejich památce,“ uvedla ve svém proslovu radní Eliška Bartáková.

240415_Pieta_Zidovsky_hrbitov_4

Editace textu: Hana Josefová