Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Martin Stránský v roli stárnoucího rockera…
Přečíst článek nahlas

Martin Stránský v roli stárnoucího rockera se představí v komedii Vánoce na poušti. Premiéra je odložena

Fotografie: I. Štěrbová

Fotografie: I. Štěrbová

V sobotu 23. října 2021 se na Nové scéně Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni měla odehrát světová premiéra hry Vánoce na poušti, kterou přímo pro činoherní soubor napsali doma i v zahraničí oceňovaní autoři – Petr PýchaJaroslav Rudiš, kterému německý prezident v říjnu udělil Záslužný řád Spolkové republiky Německo za kulturní činnost. Inscenace bude několikátou společnou prací tohoto známého autorského tandemu a režisérky Natálie Deákové a kromě Martina Stránského přivede na jeviště Zdeňka Hrušku, Jaroslava Matějku, Moniku Švábovou, Pavla Pavlovského, Zuzanu Ščerbovou, Vladimíra Pokorného a další.

Divadlo J. K. Tyla je nuceno odložit premiéru činohry Vánoce na poušti, která byla naplánována na tuto sobotu 23. října 2021. Důvodem je úraz jednoho z hlavních představitelů. Náhradní termín je zatím v jednání a divadlo o něm bude informovat veřejnost během příštího týdne. První repríza komedie Vánoce na poušti 26. října 2021 je bez náhrady zrušena, vstupenky je možné vrátit v místě nákupu do 5. listopadu 2021. Divákům, kteří vstupenky zakoupili on-line v síti Plzeňská vstupenka, budou peníze vráceny automaticky na účet, ze kterého byly vstupenky zaplaceny. Divadlo všem děkuje za pochopení a velice se omlouvá za komplikace,“ vysvětlila Martina Drbušková, mluvčí divadla.

Komedie Vánoce na poušti sleduje příběh dvou kamarádů z české rockové skupiny Tataturk, která byla kdysi stejně slavná jako kapela Lucie. Přestože se po ní slehla zem. V jedné zemi je stále populární, a to v totalitním Turkmenistánu. Její cestu zpátky ke slávě a penězům však zhatí nečekaná událost… To je výchozí situace hry. Její autoři, Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš, jsou kamarádi od dětství a na svém společném kontě mají již několik divadelních a rozhlasových her, například Léto v Laponsku (2005), které získalo Cenu Alfréda Radoka a Cenu Českého rozhlasu 3 – Vltava, Strange Love (2007) oceněnou nominací na Cenu Alfréda Radoka, nebo Lidojedi (2017), na níž spolupracovala i režisérka Natália Deáková a která se s úspěchem představila i v Plzni v rámci hostování Činoherního studia města Ústí nad Labem.

„V případě Vánoc na poušti jsme se nechali vést zadáním – napsat hru pro činohru DJKT, na Novou scénu, žánr tragikomedie či hořká komedie. Kromě toho tam byla poznámka, že by bylo fajn, kdyby součástí hry byly písničky. Takže jsme to vzali tou nejpřímější cestou a vymysleli si postavu muzikanta Olina, kterému jsme pořádně naložili, včetně krize středního věku,“ přiblížil vznik hry Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš doplnil: „Olina je mi líto, ale současně, nemůžu si pomoct, se mu musím smát. To, že jsme od počátku věděli, že Olina bude hrát Martin Stránský, jsme brali jako výhodu.“

Fotografie: I. Štěrbová

„Texty této autorské dvojice vypadají poměrně nenápadně. Žádné dramatické příběhy či šokující zápletky. Výjimečnost jejich textu spočívá v obyčejném příběhu, příběhu ‚malého‘ českého člověka, zasazeného do důvěrně známého prostředí. Mistrně ukážou jeho malost a směšnost, ale zároveň i velikost a krásu. Dalším poznávacím rysem Rudišových a Pýchových děl je humor, který z nich dělá povětšinou černé či hořké komedie,“ přiblížila tvorbu Pýchy a Rudiše dramaturgyně Johana Němcová.

„Mě na jejich práci baví, že se na českou povahu dívají takovým Formanovským humorem. Vánoce na poušti jsou sice komedie, ale mají určitý přesah. Je to příběh o tom, co všechno pro člověka může znamenat hudba, a jaké to je, když tu hudbu ztratí. Což je případ hlavní postavy Olina, který následkem traumatu přijde o hudební sluch,“ doplnila Natália Deáková. Olina, který bojuje s nepřízní osudu i krizí středního věku, ztvární Martin Stránský. „Olin se trochu potácí ve světě, který k němu nebyl úplně příznivý. Ale snaží se s tím prát, co to jde. A jak už to bývá, největší neštěstí mu přinášejí ženy. Vánoce na poušti jsou hezký komediální kus a myslím, že se při něm plzeňští diváci budou dobře bavit,“ dodal Martin Stránský.

Fotografie: I. Štěrbová

Na vzniku zbrusu nové inscenace se také podílejí kostýmní návrhářka Jana Smetanová, která v DJKT oblékla například komedie Španělská muška a Brouk v hlavě, muzikant Ondřej Švandrlík, s jehož prací se v poslední době diváci mohli setkat při inscenacích Middletown nebo R.U.R., a plzeňskému publiku také dobře známý scénograf Lukáš Kuchinka (Carmen, Španělská muška, Veselá vdova, R.U.R.). „Protože se příběh odehrává v různých prostředích, měli jsme právě ze scénografie největší obavy,“ přiznala Natália Deáková. „Naštěstí ale Lukáš přišel s určitým principem, který jsme společně dotvořili, a ve výsledku přestavby či změny scén mají v sobě i lehký vtip.“

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, Plzeň, on-line na webových stránkách www.djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Diváci jsou povinni při návštěvě divadla dodržovat protiepidemická opatření.

Editace textu: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 22. 10. 2021, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně


Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni