Město rozšířilo oblíbenou lesní stezku na Dubové hoře v Liticích. Hravou formou přibližuje život v lese
Plzeň rozšířila naučnou lesní stezku na Dubové hoře v Liticích. Po třech letech přibyly další tabule s interaktivním a edukativním obsahem o lese, přírodě a životě v nich. Na nových úsecích v délce celkem téměř kilometru je osm zastavení s tabulemi a herními prvky určenými hlavně předškolákům a dětem prvního stupně základních škol. Realizace, kterou zajišťovala Správa veřejného statku města Plzně, stála téměř 289 tisíc korun včetně DPH.
Fotografie: R. Žáková
Město Plzeň je pátým největším vlastníkem městských lesů v ČR. Z celkových 4100 hektarů lesních porostů plní zvýšenou rekreační funkci 1859 hektarů. „To, jak se lidé chovají v lese, ovlivňuje náklady na jeho údržbu. Budováním naučných stezek v lesích a lesoparcích pomáháme vytvářet kladný vztah dospělých, a hlavně dětí v jejich formativním věku k prostředí kolem nás,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
„V Liticích nyní žije hodně mladých rodin. Máme tu základní i mateřskou školu. A tak stezky, kde se děti hravou formou učí znát les, velice vítáme,“ dodal starosta Městského obvodu Plzeň 6 – Litice Michal Hausner. Pro ty, kteří k místu chtějí dojet autem, doporučuje vůz zaparkovat například u litického hřbitova.
„Na tabulích naučné stezky si děti i dospělí mohou vyzkoušet, zda poznají živočichy v lese a vědí, čím se živí. Dozvědí se také o propojení a vzájemné komunikaci stromů v lese, o koloběhu vody v přírodě, o životě mravenců i medonosných rostlinách, ze kterých nejen lesní včely vytvářejí med. Na jedné z tabulí také mohou zjistit, jak dlouho se v přírodě rozkládají materiály nejčastějších odpadků. I dospělí bývají překvapeni, že u některých to trvá i stovky let,“ uvedl místní revírník Jiří Šafr ze Správy veřejného statku města Plzně, který stál za zrodem Lesní stezky na Dubové hoře.
„Nejsou to jen tabule s textem a obrázky, ale interaktivní hra, při které děti vedou dřevěné kotoučky cestami na tabuli, nebo prstík dřevěným bludištěm či otáčejí dřevěnými tabulkami. Hledání odpovědí na lesní otázky je tak pro ně zajímavější a zábavnější. Přitom se o přírodě hodně naučí,“ vysvětlil vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.
Nové úseky lesní stezky Dubová hora v délce asi kilometru jsou označené v mapě i v terénu směrovkami s nápisem Lesní stezka Dubová hora 1 a Lesní stezka Dubová hora 2. Vydat se na ně můžete od zastavení s pexesem na kraji lesa na původní Lesní stezce Dubová hora.
Trasa nových úseků lesní naučné stezky vede lesem od rozcestí u tabule s pexesem stávající Lesní stezky Dubová hora a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě po zpevněných cestách a stezkách, po kterých projede i terénní kočárek. Na procházku s dětmi po nových úsecích lesní stezky Dubová hora i s plněním úkolů na tabulích je nutné si vyhradit přibližně dvě hodiny. Na projití celé stezky je třeba počítat s 3 až 4 hodinami. Celková délka cest Lesní naučné stezky Dubová hora tak nově činí téměř 4 kilometry.
Osm nových tabulí (seznam níže) vytvořila firma Awocado-Lesní svět, jejich okolí včetně cest upravili správci městských lesů ze Správy veřejného statku města Plzně. Informace o nové naučné stezce lze najít na stránkách plzeňských naučných stezek www.visitplzen.eu.
Seznam tabulí Lesní stezky na nově otevřených úsecích:
- Lesní internet
- Biotop tmavý les
- Bludiště
- Naučné hranolkyMravenci a mraveniště
- Cesta kapky vody
- Les není smetiště
- Medonosné rostliny
Text: Hana Josefová