Město si připomnělo lednové výročí Josefa Skupy
Pietní akt (fotografie: M. Pecuch)
Pietním aktem si město Plzeň připomnělo 130 let od narození a 65 let od úmrtí loutkáře, režiséra, scénografa, výtvarníka a pedagoga, profesora Josefa Skupy. Vzpomínkové setkání u čestného hrobu na plzeňském ústředním hřbitově připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně, zúčastnili se ho zástupci města Plzně, města Strakonic, Divadla ALFA a dalších kulturních organizací. Za město Plzeň květinu k čestnému hrobu Josefa Skupy položila Eliška Bartáková, náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí.
„Profesor Josef Skupa, který je neodmyslitelně spjat s dvojicí světově proslulých loutek Spejbla a Hurvínka, se narodil 16. ledna 1892 ve Strakonicích. Od pěti let žil v Plzni a tvůrčí stopu v našem městě zanechal zejména v letech 1915 až 1945. V roce 1930 založil profesionální Plzeňské loutkové divadlo prof. Josefa Skupy. Mnohostranně talentovaný průkopník Josef Skupa svým dílem i díky tuzemské a mezinárodní zájezdové činnosti brzy překročil hranice Plzně i České republiky a proslavil jako první české loutkářství ve světě. V roce 1933 byl zvolen na světovém loutkářském kongresu prezidentem Mezinárodní loutkářské unie UNIMA,“ uvedla náměstkyně Eliška Bartáková.
Připomněla také statečnost Josefa Skupy, kterou prokázal zejména v období 2. světové války, kdy byl dokonce zatčen gestapem a vězněn. „Po válce v roce 1945 založil Josef Skupa v Praze na Vinohradech Divadlo Spejbla a Hurvínka, které působí dodnes. Po vleklých zdravotních potížích zemřel 8. ledna 1957 v Praze, těsně před svými 65. narozeninami,“ doplnila náměstkyně Mgr. Eliška Bartáková.
Čest památce Josefa Skupy, mimořádné osobnosti českého i světového loutkářství, vzdali také zástupci spolku Jednota Karla Havlíčka Borovského ze Strakonic, rodného Skupova města. Spolek ve spolupráci s městem Strakonice pořádá v neděli 16. ledna od 14 hodin slavnost ke 130. výročí jeho narození. O den dříve spolek uctí vzpomínkovou akcí osobnost Josefa Skupy také v nedalekých Mladějovicích, kde prožil část svého dětství i školních let a začínal s loutkovým divadlem.
Loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a v letošním „Plzeňském loutkářském roce“ si město připomene i další výročí, např. 110 let od narození Skupova žáka a spolupracovníka Jiřího Trnky a 160. výročí narození Skupova spolupracovníka Karla Nováka, lidového loutkáře. Pro veřejnost je připravena řada akcí, např. 34. ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, akce a edukační programy v Muzeu loutek včetně Loutkářské dílny profesora Skupy či venkovní výstava o fenoménu plzeňského loutkářství.
Editace textu: Eva Barborková