O první Mobility Hackathon byl obrovský zájem a etičtí hackeři slavili úspěch
Plzeň má za sebou historicky první hackathon zaměřený na mobilitu. Tato programátorská výzva pro studenty dvou velkých českých univerzit, Západočeské univerzity v Plzni a Českého vysokého učení technického v Praze, byla největším hackathonem, který od svého vzniku v roce 2016 plzeňský SIT Port uspořádal. Celkem 72 vysokoškoláků rozdělených do deseti týmů řešilo výzvy z oblasti městské mobility, například simulace a predikce dopravy, automatické vyhodnocování situací v provozu, izochronické mapy zobrazující dosažitelnou vzdálenost v reálném čase nebo transport krve pomocí dronů. Úspěšný byl také národní tým etických hackerů Czech Cyber Team ve výzvě Hackni Škodovku, kterému se podařilo najít některé systémové zranitelnosti. Ve spolupráci se Škoda Auto se jimi budou nadále zabývat.
Zdroj fotografií: SIT Port
„V Mobility Hackathonu zvítězil tým studentů ze Západočeské univerzity, kteří jsou aktivními členy naší komunity v TechToweru. Mají svá místa v SIT Port Coworku, účastní se mnoha akcí a jsou to talentovaní mladí programátoři. Při hackathonu se zaměřili na transport krve pomocí dronu, připravili webovou i mobilní aplikaci a tématem se zabývali do hloubky s velkým důrazem na bezpečnost,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Že se Plzeň chce profilovat skrze městskou mobilitu, potvrzuje ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora: „V oblasti autonomní mobility je Plzeň jasným průkopníkem, svědčí o tom nasazené C-ITS technologie na několika křižovatkách na Borech a sídlišti Lochotín tvořící testovací polygon. V technologickém parku TechTower budujeme laboratoř autonomní mobility, tzv. Mobility Innovation Lab, kde mladí mohou bastlit a testovat v dostupném městském prostředí a na městských datech své nápady.“
Do Mobility Hackathonu se přihlásili také členové národního týmu etických hackerů Czech Cyber Team, kteří se SIT Portem Správy informačních technologií města Plzně již několik let spolupracují. V rámci výzvy Hackni Škodovku se jim podařilo upozornit na některé systémové zranitelnosti. „Na hackathon jsme přivezli dva vozy Škoda Auto a cílem naší výzvy bylo analyzovat a testovat bezpečnostní mechanismy těchto vozidel, našich systémů a serverů. Hackerům se podařilo nalézt určitá zranitelná místa a my nyní můžeme pracovat na ještě lepším zabezpečení. Chtěla bych vypíchnout skvělou spolupráci s celým týmem, která akcí rozhodně nekončí, a budu se osobně těšit na pokračování těchto etických hackerských aktivit,“ uvedla Anna Valentová, Car Security Incident Team Speaker ze Škoda Auto a.s., která byla jedním z partnerů akce. Jako speciální odměnu získal tým etických hackerů exkurzi do technologicko-vývojového týmu automobilky.
Dalšími partnery akce byly Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost Operátor ICT, a.s. přinášející IT technologie a inovace Pražanům.
„Přípravy Mobility Hackathonu trvaly rok a díky skvělé spolupráci s partnery jsme všem účastníkům zajistili po celou dobu 24hodinového programování odborný mentoring. A že byl o Mobility Hackathon opravdu zájem, nám potvrdila velice rychle obsazená kapacita registrací. Následně jsme ji navyšovali, jak jen to bylo možné. Obrovský zájem o akci nás samozřejmě těší, ale ještě větší radost máme z nabytých zkušeností, znalostí a kontaktů, které si účastníci z hacku odnesli,“ shodly se Anna Čudáková a Hana Řehořová, projektové manažerky SIT Portu.
Právě předávání znalostí, vzdělávání, odborný mentoring a růst jsou znaky podpory v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE. Ten je plný výzev, možností a příležitostí, jež Plzeň mladým lidem v oblasti inovací a technologií poskytuje.
Konkrétní výsledky Mobility Hackathonu jsou na webu www.sitport.cz.
Text: Eva Barborková