Od narození generálmajora Antonína Lišky uplynulo 110 let
Položením květin pod pamětní desku umístěnou na domu v Mánesově ulici 49 v Plzni uctilo město památku svého čestného občana – generálmajora Antonína Lišky. Ten se jako pilot RAF zapojil ve Velké Británii do zahraničního odboje ve II. světové válce. Od narození Antonína Lišky, který žil v Plzni od roku 1949, uplynulo 110 let.
Antonín Liška se narodil 14. července 1911 v Hromnici u Plzně. Vystudoval učitelský ústav a krátce jako učitel také pracoval. Po základní vojenské službě absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích, letecké oddělení v Prostějově a stal se stíhacím pilotem Československého letectva. Před německými okupanty uprchl do Polska, doma zůstala manželka, kterou nacisté internovali. Po porážce Polska odešel do SSSR, kde byl uvězněn. Po propuštění odcestoval do Velké Británie. Tady se stal stíhacím pilotem RAF (Royal Air Force – Britské královské letectvo). Zázrakem přežil těžká zranění. Když se vyléčil, byl přeškolen na pilota dopravních letadel. Po válce pokračoval jako vojenský pilot Československého letectva. Krátce po komunistickém převratu byl vyhozen z armády, pronásledován, několik let střídal podřadná zaměstnání, až jej přátelé umístili na pozici technika.
Foto: P. Osvald
O boji českých letců napsal knihy: Stíny na obloze, Cesty mužů a Jak se plaší smrt. V roce 1989 se zapojil do činnosti Svazu bojovníků za svobodu, plzeňské pobočky Svazu letců ČR, která po něm byla pojmenována, Leteckého historického klubu Plzeň a Aeroklubu Plzeň – Letkov. Stal se čestným občanem města Plzně a rodné obce Hromnice. Režisérovi Zdeňku Svěrákovi pomohl při psaní scénáře ke slavnému filmu Tmavomodrý svět o českých letcích ve Velké Británii. Byl všestranně talentovaným člověkem, dobrým hudebníkem, sportovcem a také malířem. Generál Antonín Liška zemřel 3. prosince 1998. Pohřben je v rodné Hromnici.
Výročí narození Antonína Lišky připomene nová výstava v mázhauzu plzeňské radnice na náměstí Republiky, jež bude slavnostně zahájena v pondělí 19. července, vernisáž začne v 17 hodin. Společně s touto výstavou bude v mázhauzu k vidění i expozice, připomínající, že už 30 let funguje Letecká záchranná služba Armády ČR Plzeň – Líně.
Editace textu: Hana Josefová