Od Západu nefouká? Plzeňští architekti zvou na podzimní přednáškový cyklus
Spolek Pěstuj prostor připravil podzimní přednáškový cyklus zaměřený na současnou architekturu. Navazuje na loňskou výstavu Od západu nefouká? a letošní plzeňskou část Dne architektury. Úvodní část cyklu se uskuteční ve středu 10. listopadu od 18 hodin v Moving Station v Plzni.
„Cílem série je mimo jiné upozornit místní publikum na současnou českou architektonickou produkci a reflektovat témata charakteristická jak pro tuzemskou scénu, tak pro specifickou situaci v Plzni,“ uvedl dramaturg cyklu Petr Klíma z pořádajícího spolku.
Administrativní objekt ve Strančicích (ilustrační foto: D. Kraus, 2015–2018)
Během čtyř podvečerů zakončených moderovanou diskusí se na pozvání čtyř místních tvůrců či autorských týmů představí čtyři osobnosti současné české architektury. Debata následující po každé přednášce by se měla stát živým dialogem realizací, tvůrčích metod, profesních postojů i naturelu zúčastněných autorů.
Úvodní část cyklu se uskuteční ve středu 10. listopadu 2021 od 18 hodin v Moving Station v Plzni. Na pozvání plzeňského architekta Jaromíra Veseláka se představí jeden z nejosobitějších tvůrců současné české scény David Kraus. Ve svém příspěvku přiblíží některé ze svých realizací jako východisko pro zamyšlení nad tím, jak být v dnešním světě architektem, ale také běžcem, jezdcem, bojovníkem, učitelem, žákem – a v posledku svobodným člověkem. Toto téma následně rozvine v moderované diskusi s Jaromírem Veselákem. Akce se bude řídit platnými hygienickými nařízeními.
Další díl série Od Západu nefouká? Plzeňští architekti zvou připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Státního fondu kultury a Nadace české architektury se uskuteční ve středu 24. listopadu 2021 od 18 hodin v Univerzitní kavárně Družba. Pozvání Bohuslava Strejce a Ondřeje Janouta z kanceláře projectstudio8 k vystoupení v Plzni přijali architekti Jan Vondrák a Jan Mach z libereckého ateliéru Mjölk.
David Kraus
V letech 1989–1996 vystudoval architekturu na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), kde se pro něj stalo zásadní setkání s profesorem Miroslavem Šikem. V roce 2002 založil ateliér Architektura. Ve své „hledačské“ práci rozvíjí vlastní cestu soudobé architektury. Jeho realizace se kromě České republiky nacházejí na Slovensku, v Německu, USA či Ománu. Ve svém ateliéru, jehož práce zahrnuje proces návrhu i realizace, spolupracuje s mladými architekty, tvořícími volné společenství kolem objektu Kovárna. Jak David Kraus uvádí na webových stránkách studia, jeho ateliér „věří v jednoduchost myšlení a konání, fyzický pohyb, rytmus a skutečný přítomný svět“. David Kraus vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a na Fakultě architektury ČVUT, kde v současnosti kandiduje na děkana. Také přednáší, vystavuje a publikuje. Za svoji práci – a práci svého ateliéru – získal řadu cen, naposledy v roce 2018 Českou cenu za architekturu. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie.
Editace textu: Adriana Jarošová