Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Odborné třídy pomohou s výukou robotiky a…

Odborné třídy pomohou s výukou robotiky a informatiky

241022_11_ZS_Pristavba_2

Přístavba 11. ZŠ v Plzni (fotografie: M. Pecuch)

Nové odborné učebny má 11. ZŠ v Baarově ulici v Plzni na Borech. Přístavbu technologických tříd určených k výuce informatiky a robotiky, která trvala rok, financovalo město Plzeň prostřednictvím odboru investic. Slavnostní otevření se uskutečnilo 22. října 2024.

241022_11_ZS_Pristavba_1

„Uvědomujeme si stále rostoucí potřebu budování kvalitního odborného zázemí pro vzdělávání v našich základních školách. Na tyto projekty město vynakládá stovky milionů korun. Například příští rok dokončíme přístavbu 11 učeben na 13. ZŠ nebo přístavbu pro šest odborných učeben na 26. ZŠ. S investicemi do škol a jejich sportovišť budeme pokračovat i v následujících letech,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

241022_11_ZS_Pristavba_4

Náměstkyně primátora pro oblast školství Lucie Kantorová sdělila, že městu se dlouhodobě daří zvelebovat školy a zkvalitňovat tak výuku. „Dalším takovým příkladem je právě přístavba dvou učeben na 11. ZŠ, které jsou určené pro dělenou výuku informatiky a robotiky. Díky tomu si žáci osvojí moderní technologie a třídy také umožní škole rozšířit nabídku zájmových kroužků o robotiku a digitální technologie,“ popsala náměstkyně.

241022_11_ZS_Pristavba_3

Ředitelka 11. ZŠ Vladimíra Holá doplnila, že v technologickém centru budou děti pracovat u výškově nastavitelných pracovních stolů s elektropohonem. „Seznámí se také třeba s 3D i laserovou tiskárnou. K vybavení třídy patří rovněž laserová řezačka s gravírkou. Žáci si během výuky vyzkouší programy s využitím 3D brýlí, používat budou i robotické stavebnice nebo digitální mikroskopy s kamerou,“ přiblížila.

241022_11_ZS_Pristavba_5

První náměstek primátora Pavel Bosák, do jehož gesce odbor investic spadá, informoval, že stavba započala v září 2023 a dokončena byla na začátku letošního roku: „Dvoupodlažní přístavba se také může pochlubit zelenou střechou. Akce vyšla na 12 milionů korun, které ze svého rozpočtu vydal odbor investic. 11. ZŠ ze svého rozpočtu pořídila vybavení za 1,2 milionu korun a nakoupila gravírovací stroj, laserovou řezačku, elektronické stoly kvůli lepší manipulaci, robotické stavebnice a nábytek.“

Zhotovitelem stavby je společnost BIS, a. s.

Text: Barbora Hájková

Zveřejněno: 22. 10. 2024, Martin Pecuch