Otevření katedrály zahájila vernisáž výstavy o její historii i současnosti
Výstava před katedrálou sv. Bartoloměje (fotografie: M. Pecuch)
Vernisáž venkovní výstavy na plzeňském náměstí Republiky s názvem Srdce města, srdce diecéze, která mapuje historii i současnost katedrály sv. Bartoloměje, odstartovala ve středu 2. června čtyřdenní program k otevření katedrály po tříleté rekonstrukci. Výstavu zahájili náměstkyně primátora Eliška Bartáková, plzeňský biskup Tomáš Holub a autor výstavy architekt Jan Soukup. Večer od 18 hodin zahraje na slavnostním koncertě Plzeňská filharmonie, jenž v přímém přenosu odvysílá TV NOE.
„Přeji Plzeňanům i návštěvníkům města, ať se jim výstava líbí a přiblíží jim historii i současnost tohoto kamenného plzeňského klenotu. Katedrála sv. Bartoloměje se stala nejen středem našeho města, ale i pevným bodem našich každodenních životů, ať jsme věřící či nikoliv,“ uvedla náměstkyně Eliška Bartáková. Doplnila, že historická provázanost plzeňské farnosti a města pokračuje i v současnosti, a to spoluprací města a plzeňského biskupství. Dokládá to například příspěvek města na opravu katedrály či další podpora různorodých společenských a kulturních aktivit plzeňské diecéze.
Eliška Bartáková mimo jiné připomněla, že katedrála je pro občany města nejen místem duchovního zastavení, bohaté historie a kulturní tradice plzeňské metropole, ale také místem prvních schůzek či vyřčení proseb u symbolického andělíčka na mříži katedrály, který dle legendy má kouzelnou moc plnit přání.
Biskup Tomáš Holub poděkoval všem za tři roky náročné práce, ale i za několik let přípravy celého projektu. „Jsem rád, že tato výstava zdůrazňuje, že otevíráme kostel, který je živý, protože srdce je živé, a naše katedrála má charakter živého prostoru. Jsem rád, že ji otevíráme společně s městem, které se stalo skvělým partnerem celé revitalizace. Děkuji také tvůrcům výstavy za to, že ukazuje nejen historii, ale i současnost a životnost projektu,“ dodal.
Interiér katedrály sv. Bartoloměje (fotografie: M. Pecuch)
Autoři výstavy Srdce města, srdce diecéze – arch. Jan Soukup a Pavel Říha – přibližují historii katedrály od jejího vzniku v polovině 14. století až do současnosti. Věnují se historii výstavby a vybavení chrámu, ale i mimořádným událostem; část je věnovaná i soše Plzeňské madony, která je stěžejním uměleckým a náboženským dílem a jejíž přítomnost povýšila farní kostel na poutní místo a úctu k Matce Boží. Součástí výstavy jsou i informace a fotodokumentace tříleté rekonstrukce v letech 2018 až 2021, kdy do katedrály neměla přístup veřejnost; nechybí ani pohled na činnost Plzeňské diecéze.
Ve čtvrtek 3. června a v pátek 4. června bude katedrála otevřena poprvé pro veřejnost. Od 10 do 18 hodin si ji každý bude moci sám projít. Za zvýhodněné vstupné bude možné navštívit věž a expozici, která vznikla v nově zpřístupněných krovech.
V sobotu 5. června se uskuteční diecézní pouť, odpolední mši svatou bude celebrovat pomocný pražský biskup Václav Malý, který v Plzni prožil začátky svého kněžství jako kaplan. Na diecézní pouť naváže od 17 hodin koncert s názvem 3 varhaníci 4000 píšťal.
V neděli 6. června bude od 10 hodin celebrovat v revitalizované katedrále bohoslužbu plzeňský biskup Tomáš Holub. Večer od 18 hodin pak program k otevření katedrály sv. Bartoloměje vyvrcholí charitativním koncertem Opera v katedrále, který připravuje Divadlo J. K. Tyla.
Podrobné informace najdete na:
www.bip.cz
Text: Marie Fialová