PL in PLzeň aneb Polsko se představuje v Plzni
Foto: H. Josefová
Polské dny v Plzni letos nahrazuje projekt PL in PLzeň. Jeho první vlaštovkou je venkovní výstava s názvem Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě, jež je k vidění na náměstí Republiky. Další akce budou pokračovat až do podzimu.
„V nejisté koronavirové době jsme vsadili spíše na akce rozprostřené v průběhu několika měsíců. Navíc se většina z nich bude konat na čerstvém vzduchu,“ uvedl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. „Podobně jako v loňském roce se nám podařilo zapojit místní partnery, především však musíme poděkovat panu primátorovi Martinu Baxovi a městu Plzeň, které stejně jako v předchozích letech poskytuje snahám o seznámení Plzeňanů s polskou kulturou asistenci a podporu,“ dodal Maciej Ruczaj.
Právě výstavy patří ke stěžejním akcím projektu PL in Plzeň. Tu na náměstí Republiky připravil Polský institut ve spolupráci s partnery ze všech zemí V4 a soustředil se na osudy čtyř osobností středoevropské církve doby totality: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také na roli Jana Pavla II. v procesu demontáže komunismu ve střední Evropě. Výstava je uváděna díky spolupráci s městem Plzní a pod záštitou Tomáše Holuba, biskupa plzeňského.
Přímo Plzni ‚na míru‘ je pak připravována výstava plzeňského fotografa Michala Poustky, který v rámci festivalu WALLZ představí v areálu DEPO2015 své fotografie polských muralů, tedy velkoformátových maleb na domech. Uskuteční se od 14. června do 14. července. „Výstava se snaží zachytit hranici mezi uměním a vandalismem v ulicích polských měst, zkoumá a dokumentuje jak nelegální, tak oficiální muraly vzniklé ve spolupráci umělců s místními samosprávami nebo jinými kulturními institucemi,“ nastínil Michal Poustka. Návštěvníky tak čeká nevšední putování do Wrocławi, Poznaně, Lodže, Varšavy a Krakova.
Foto: archiv Polského institutu
Od 6. do 24. září se pak v Šafaříkových sadech objeví panelová výstava Polsko: architektura & kultura, která představí nejnovější polské stavby určené pro kulturní účely: jsou mezi nimi koncertní sály se špičkovou akustikou, moderní muzea či kulturní centra. V září se také uskuteční výstava určená dětem a jejich rodičům – bohatě ilustrované výstavní panely reflektují množství polských knížek pro děti, které v současné době vycházejí v češtině. Děti se budou moci zapojit i do plnění jednoduchých úkolů. Poslední z letošních výstav je naplánována na listopad do Galerie Inkubátor v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Budou zde prezentována komiksová díla ze soutěží pořádaných Polským institutem v Praze, v nichž tradičně bodují právě plzeňští studenti.
K dalším připravovaným akcím patří například zářijový polský filmový večer, který se bude konat ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň v Měšťanské besedě. Polští účinkující se objeví také na oblíbených akcích pod širým nebem, jako jsou Inspiral Garden a Pilsen Busking Festu. „Budeme se snažit ještě program obohacovat v rytmu uvolňování pandemických opatření, v každém případě doufáme, že PL in PLzeň přinese místním obyvatelům či návštěvníkům města jednu z prvních příležitostí setkat se s kulturou po dlouhé lockdownové pauze,“ uzavřel ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.
Editace textu: Hana Josefová