Plzeň prodlouží členství v nadaci Liberation Route Europe
Město Plzeň prodlouží na dobu neurčitou členství v mezinárodní nadaci Liberation Route Europe, která se zabývá popularizací, propagací a prezentací událostí spojených s 2. světovou válkou a postupem spojeneckých armád od pláží v Normandii po Berlín. Smlouvu s nadací uzavřelo město v roce 2018, její prodloužení schválili zastupitelé 8. února 2021.
„Členství v Liberation Route Europe je hodnoceno jako úspěšné, město Plzeň se díky němu dostalo do širšího povědomí zahraničních cestovních kanceláři, agentur a médií. Úspěšně rovněž funguje spolupráce s členy a partnery nadace,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa. Připomněl, že mimo jiné tato organizace podpořila natočením reportáže odhalení pamětní desky Československé samostatné obrněné brigádě, jež Plzeň uskutečnila ve francouzském Arromanches v červnu 2019. Pravidelně též pořizuje reportáže ze Slavností svobody v Plzni.
„Díky prezentacím v online prostředí se město zviditelnilo nejen u partnerů v západní, střední a jižní Evropě, ale i například v USA, Kanadě, Anglii a ve Švédsku. Dalším z projektů byla i úspěšná kampaň ke Dni veteránů. V roce 2019 byl vydán tištěný průvodce, kde jsou představeni členové a partneři nadace, pravidelně vychází elektronický čtvrtletník s dosahem 100 tisíc čtenářů,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Podle ní je v programovém plánu i možnost spolupráce se zahraničními kulturními organizacemi se zaměřením na studenty středních škol a další aktivity.
Nadace Liberation Route Europe vznikla v roce 2008 v Holandsku. Jejím cílem je představení a rozšíření povědomí o lokální historii v jiných zemích, etablování města nebo muzea jako důležité destinace paměťového turismu zaměřeného na 2. světovou válku, propojení vědeckého a historického výzkumu, rozvoj paměťového turismu a spolupráce muzeí, státní správy a samosprávy, výzkumných a vzdělávacích institucí.
Oficiálně byly aktivity nadace poprvé představeny u příležitosti 70. výročí vylodění spojenců v Normandii v Arromanches v roce 2014. Její služby zahrnují propagaci, prezentaci a zviditelnění historických lokalit v západní, střední i jižní Evropě, realizaci společných mezinárodních projektů s možností finanční podpory Evropské unie, vytvoření speciálního turistického produktu, který přivede turisty a turistické kanceláře, vzájemnou spolupráci a výměnu informací mezi členy a partnery nadace.
V současné době patří mezi partnery této nadace kromě Plzně města a organizace z Holandska, Belgie, Lucemburska, Velké Británie, Itálie, Francie, Německa a Polska. Nadace navíc aktivně spolupracuje s organizacemi z USA, Kanady a Švédska. Roční členský příspěvek města Plzně činí pět tisíc euro (zhruba 130 tisíc korun).
Text: Marie Fialová