Plzeň smutní. Zemřel její rodák Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
Ve věku 102 let zemřel ve středu 1. prosince 2021 plzeňský rodák, slavný cestovatel Miroslav Zikmund. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byli cestovatelskými legendami. Plzeň k uctění jeho památky zřídila v mázhauzu radnice na náměstí Republiky kondolenční místo, kam mohou občané od 2. prosince přicházet zapisovat své vzpomínky na cestovatele či vzkazy jeho rodině. Na radnici vlaje černý prapor. Primátor Plzně Martin Baxa zašle rodině Miroslava Zikmunda osobní kondolenci.
„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor města Martin Baxa. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014. Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Miroslav Zikmund na plzeňské radnici.
Přijetí na plzeňské radnici v roce 2014 (fotografie: M. Pecuch)
Dne 14. února 2019 oslavil Miroslav Zikmund sté narozeniny. Přálo mu i jeho rodné město. V den výročí vyvěsila Plzeň svoji vlajku, což se děje jen při výjimečných příležitostech. V roce 2019 zasvětila Plzeň také svůj tradiční městský ples právě Zikmundovi. Nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město se stalo rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. V roce 2019 mu Plzeň zároveň věnovala dvě výstavy.
Primátor Martin Baxa osobně Miroslava Zikmunda navštívil v srpnu 2019 v jeho bydlišti ve Zlíně. „Setkání s Miroslavem Zikmundem pro mě bylo naprosto nezapomenutelné. Pan Zikmund měl neuvěřitelnou paměť, brilantní myšlení, obdivuhodnou preciznost a také byl velmi vlídný, příjemný a vtipný. Pozdravoval všechny Plzeňany. Nikdy na toto setkání nezapomenu. Čest jeho památce,“ uvedl Martin Baxa.
V Plzni je od roku 2014 jako trvalá připomínka legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda expozice v zoologické zahradě v prvním patře části Světa v podzemí. Dominantou výstavy je sto velkoformátových černobílých snímků z asijského putování, které doplňují věci cestovatelů, jako je spacák, lyže, boty, fotoaparáty.
Miroslav Zikmund má svoji pamětní desku na rodném domě v Úslavské ulici na Slovanech.
Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Tam se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Jiří Hanzelka zemřel 15. února 2003. Miroslav Zikmund získal v roce 2014 čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman mu 28. října 2014 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Miroslav Zikmund zemřel 1. prosince 2021.
Text: Adriana Jarošová