Plzeň uctila památku Josefa Hlavatého
Přesně před 56 lety, tedy 20. ledna 1969, se na tehdejším náměstí Dukelských hrdinů v Plzni (dnešní náměstí T.G. Masaryka) zapálil Josef Hlavatý. Protestoval tak proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy a následné normalizaci. Jeho památku v pondělí 20. ledna 2025 uctili radní města Plzně Eliška Bartáková, Tomáš Kotora a Tomáš Morávek. Květiny k pamětní desce položila také Hlavatého neteř Jaroslava Silvarová.
Položení květin k pamětní desce (fotografie: M. Pecuch)
Událost připomíná pamětní deska od ledna loňského roku a je umístěna v zemi v místě, kde dle záznamu byly nalezeny zbytky jeho oděvu a krabička zápalek. Čin Josefa Hlavatého byl brzy po jeho uskutečnění zpochybňován a interpretován tak, že mladý muž upálením řešil své osobní problémy. Až mnoho desítek let po jeho smrti bylo historikem Petrem Blažkem potvrzeno, že se upálil na protest proti tehdejší společenské situaci.
Josef Hlavatý pracoval jako pivovarský dělník. Oženil se roku 1964, měl dvě děti, jeho manželství se rozpadlo. O rozvod manželka požádala s odůvodněním, že má Josef Hlavatý problémy s alkoholem. Josef Hlavatý byl podle některých svědků aktivní během srpnových událostí roku 1968.
K sebeupálení zvolil večer 20. ledna 1969 (jen den předtím zemřel student Jan Palach, který se k podobnému protestu odhodlal v Praze 16. ledna 1969) symbolické místo. Na náměstí Dukelských hrdinů stával prvorepublikový Pomník národního osvobození, jehož dominantou byla socha T. G. Masaryka, která byla odstraněna po plzeňském povstání proti komunistickému režimu 1. června 1953. Josef Hlavatý zemřel 25. ledna 1969.
Text: Barbora Hájková