Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň v říjnu vzdá poctu Jiřímu Trnkovi,…

Plzeň v říjnu vzdá poctu Jiřímu Trnkovi, budou výstavy i sympozium

Mezinárodní sympozium věnované tvorbě slavného výtvarníka Jiřího Trnky se letos opět vrací do Plzně. Třetí ročník prestižní akce, pořádané Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, nese téma „Svoboda je můj domov“ a propojí svět ilustrace a animace s palčivými tématy migrace, exilu, disentu a diaspor. Akce, která se koná po celý říjen, nabízí nejen odborný program pro profesionály, ale také řadu doprovodných aktivit pro veřejnost – včetně výstav, workshopů a čtení.

240925_Trnka_2

Zdroj fotografií: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

Jedním z vrcholů sympozia bude předání Cen Jiřího Trnky, které si odnesou významné osobnosti světového umění. Letos to bude Petr Sís, známý český ilustrátor, Joanna Concejo, polská ilustrátorka spolupracující s nositelkou Nobelovy ceny Olgou Tokarczuk, a nadace Fondazione Štěpán Zavřel z Itálie, která pečuje o odkaz tohoto českého umělce. „Jsem nesmírně ráda, že k pořádání mezinárodního sympozia dala souhlas rodina Jiřího Trnky. Jsme v osobním kontaktu. Těším se, že na sympozium zase dorazí někdo z rodiny a osobně předá trojici Cen Jiřího Trnky,“ řekla Renáta Fučíková, umělecká ředitelka sympozia, ilustrátorka.

Motiv svobody se promítá do všech aktivit sympozia, včetně bohatého doprovodného programu pro veřejnost. Dva mladí čeští ilustrátoři, Nikola Logosová a Marto Kelbl, přiblíží dětem i dospělým téma svobodného pohybu a genderové identity. Eva Lustigová představí knihu o svém otci, spisovateli Arnoštu Lustigovi, a Martin Vopěnka nabídne pohled na život a odkaz Václava Havla prostřednictvím svého nového díla.

240925_Trnka_3

Výstavy budou k vidění na několika místech v Plzni. V mázhauzu plzeňské radnice se představí studenti Didaktické ilustrace s citáty Arnošta Lustiga a slavnými filozofickými texty. V parku před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje bude umístěn projekt „Tažní ptáci“, který prostřednictvím ilustrací a komiksů představí významné osobnosti spojené s migrací. Tato unikátní výstava vznikla ve spolupráci s festivalem Frame a Českými centry. Sympozium nabídne také výstavy ilustrací a plastik. Zakázanou literaturu si lidé prohlédnou ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, výstavu s názvem Jídlo jako rituál pak ve Velké synagoze. Vyvrcholením výstavní části bude expozice prací letošních laureátů Cen Jiřího Trnky v Galerii Ladislava Sutnara.

Doprovodný program pro veřejnost začíná už 1. října. Samotné mezinárodní sympozium, jehož součástí bude i předávání cen, se koná od 22. do 24. října. Celý program včetně výstav a akcí pro veřejnost najdete na tomto webu.

Editace textu: Eva Barborková

Zveřejněno: 25. 9. 2024, Martin Pecuch