Plzeň vzpomněla na oběti holocaustu
Vzpomínka na oběti holocaustu (fotografie: M. Pecuch)
Na čtvrtek 8. dubna 2021 připadá Jom ha-šoa, Den holocaustu a hrdinství, kdy si svět připomíná památku obětí holocaustu. Plzeň se již popáté zapojuje do veřejného čtení jmen obětí holocaustu, který se letos, stejně jako v loňském roce, musel uskutečnit z důvodů protiepidemických opatřeních pouze v online podobě. Primátor Plzně Martin Baxa v dopoledních hodinách společně s předsedou Židovské obce Plzeň Jiřím Löwy vzpomněli na oběti holocaustu na Novém židovském hřbitově v Plzni v Rokycanské ulici naproti Ústřednímu hřbitovu.
Primátor Martin Baxa za město položil květinu k hrobu zasvěceného památce 3200 židovských mučedníků a bojovníků Plzeňského kraje v době děsu a okupace mezi roky 1939–1945, v odpoledních hodinách se plzeňský primátor připojí také k Veřejnému čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa. Jedná se o maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní a jejichž životy byly zmařeny ponejvíce v plynových komorách vyhlazovacích táborů. K veřejnému čtení je možné se připojit přes www.facebook.com/jomhasoa.
Čtení jmen obětí holocaustu
Kromě veřejného čtení jmen si město oběti holocaustu připomíná také instalací tzv. kamenů zmizelých (stolpersteine), které jsou jako dlažební kostky ukládány do chodníků před domy, v nichž tito lidé žili před násilným sestěhováním a deportací do koncentračních nebo vyhlazovacích táborů. Holocaust připomíná v Plzni také pamětní deska osazená v roce 2002 na sokolovnu ve Štruncových sadech, kde se plzeňští Židé v roce 1942 shromáždili a odkud byli dál deportováni do Terezína.
Období holocaustu dopadlo na plzeňské Židy velmi těžce. V rozmezí deseti dnů mezi 17. a 26. lednem 1942 byly z Plzně ve třech velkých skupinách vyvezeny více než dva tisíce židovských občanů všech sociálních vrstev a profesí. Byli mezi nimi celé rodiny, staří lidé i velmi malé děti. Plzeňské transporty byly mezi ostatními z měst na území protektorátu a později z dalších měst obsazené Evropy jedny z prvních.
Text: Adriana Jarošová