Plzeň vzpomněla na válečné veterány a oběti válek
Hned na několika místech západočeské metropole lidé vzdali čest obětem válek a válečným veteránům. Jejich den připadá právě na 11. listopadu, kdy si připomínáme konec 1. světové války. Pietní akty se konaly u symbolického pole makových květů ve Smetanových sadech, u památníku legionářů v Brojově ulici na Slovanech a u pomníku padlým za svobodu, mír a demokracii na Homolce.
Město vzpomnělo na válečné veterány a oběti válek. Na snímku radní Jiří Šrámek. Fotografie: H. Josefová, M. Krausová
První setkání se dnes, tedy 11. listopadu 2024, uskutečnilo ve Smetanových sadech, pod taktovkou organizace Post Bellum / Paměť národa – Plzeňský kraj. Vzniklo zde symbolické pole makových květů. Právě ty jsou symbolem tohoto svátku – květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě v první světové válce. K vidění tam také byla výstava, která připomíná osudy některých válečných veteránů.
Symbolické makové pole ve Smetanových sadech.
„Svoboda je důležitá, a proto je také důležité uctít památku, těch, kteří za naši svobodu bojovali. Máme dnes příležitost vzpomenout na válečné veterány a připomenout si je květy vlčího máku,“ uvedla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková při pietním aktu ve Smetanových sadech.
Radní Eliška Bartáková.
Další pietní shromáždění se konalo u památníku Československé obce legionářské před budovou 20. ZŠ v Brojově ulici. Květiny a věnce tam společně s vedením druhého městského obvodu položili také náměstkyně primátora pro oblast školství Lucie Kantorová a radní města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek.
Náměstkyně primátora Lucie Kantorová.
U pomníku Obětem válek za svobodu a demokracii na Homolce poděkoval radní Jiří Šrámek za statečnost a odvahu všem, kteří bojovali nebo aktuálně bojují za naši svobodu. „Dnes si připomínáme 106 let od konce první světové války. Den válečných veteránů má však širší poselství. Nevztahuje se pouze k první velké válce. Kromě jejích obětí si připomínáme i ty, kteří padli v následující druhé světové válce a dalších novodobých konfliktech. Bohužel ani s odstupem několika desítek let nežijeme ve světě, kdy by nebylo potřeba svobodu a suverenitu chránit. Proto bychom si měli uvědomit, že mír, v němž žijeme, je vybojovaný válečnými veterány a všemi, kteří se jakkoliv zapojili. Nezapomínejme na ně a starejme se o ně,“ uvedl Jiří Šrámek.
Setkání uspořádaly Československá obec legionářská Plzeň a Krajské vojenské velitelství Plzeň.
Text: Hana Josefová, Monika Krausová