Plzeňská ČOV II oslavila čtvrtstoletí své existence
VODÁRNA Plzeň a.s. si v úterý 29. března připomněla čtvrtstoletí od zahájení provozu Čistírny odpadních vod II (ČOV II) v Jateční ulici. Při této příležitosti pozvala bývalé i současné zaměstnance a udělila jim pamětní plakety.
Plzeňská ČOV II (zdroj foto: Vodárna Plzeň)
ČOV II byla vybudována v letech 1989-1996 a od povodní v roce 2002 čistí veškeré odpadní vody z města Plzně. „Využívá nejlepší technologie, které jsou v oblasti čištění městských odpadních vod dostupné,“ připomněl primátor města Plzně a předseda představenstva VODÁRNY Plzeň Pavel Šindelář.
Fotografie ze setkání: H. Josefová
„Z hlediska životního prostředí se právě díky ČOV II významně zlepšila kvalita vody v řece Berounce, na čemž se vy podílíte nejen moderními technologiemi, ale především skvělým lidským kapitálem. Moc vám děkuji, že tak dobře čistíte odpadní vody, děkuji za životní prostředí, děkuji za město Plzeň,“ řekl na úvod slavnostního shromáždění v prostorách ČOV II Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně, do jehož resortu patří i oblast životního prostředí.
Generální ředitel VODÁRNY Plzeň Jiří Kozohorský připomněl, že během dvaceti pěti let, které uplynuly od spuštění ČOV II, ji provázelo mnoho zaměstnanců, kteří jsou s touto společností spojeni v celých rodech. „Touto čistírnou odpadních vod ročně projde více než 15 milionů kubických metrů splašků a dešťové vody. To je obrovské číslo,“ uvedl Jiří Kozohorský a zdůraznil také, že ČOV II dlouhodobě plní veškeré předepsané ukazatele kvality vyčištěných odpadních vod, a dokonce patří mezi dvě nejlepší zařízení v České republice.
Stavba první plzeňské čistírny odpadních vod, ČOV I, byla zahájena v roce 1955 a s četnými problémy byla dokončena po deseti letech v roce 1964. Jednalo se o tzv. mechanicko-biologickou čistírnu s dvoustupňovým biologickým čištěním a anaerobní stabilizací kalu. Od zahájení provozu byla však čistírna ve všech parametrech přetížena a vzhledem ke stále rostoucí produkci znečištění se její čistící efekt postupně snižoval. „Stroje, které zajišťovaly tehdejší čištění odpadních vod od všech pevných nečistot (hadry, písek, tuky), byly umístěny v těžko vytopitelných halách, ve kterých byly na trubkové konstrukce namontovány desky vlnitého plechu a později plastové pláště. O nějakém zateplení ani zdání. Do vnitřních prostor, kde byly namontovány česle, korečkové bagry a různé transportéry, v zimě nehorázně foukalo a vrstva ledu na betonových podlahách i závoje žlutých krápníků u stropů hal nebyly ničím výjimečným,“ zavzpomínal na ‚starou čistírnu‘ dlouholetý zaměstnanec Ladislav Silovský.
VODÁRNA PLZEŇ a.s. se stará celkem o 26 čistíren odpadních vod a 974 kilometrů kanalizační sítě s 103 čerpacími stanicemi. Prostřednictvím téměř 34 tisíc přípojek zajišťuje odvod a likvidaci odpadních vod od více než 234 tisíc obyvatel.
Editace textu: Hana Josefová