Plzeňská delegace v Regensburgu navštívila školky, školu a jednala i o výměně studentek a učitelek mezi oběma městy
Zdroj fotografií: kancelář radní Lucie Kantorové
Návštěva mateřských a základních škol a jednání o výměně studentek/učitelek mezi školkami v obou partnerských městech, tedy mezi Plzní a Regensburgem (Řeznem), tvořily náplň zahraniční cesty Lucie Kantorové. Radní města Plzně pro oblast školství navštívila bavorské Řezno na přelomu září a října společně se starostkou prvního městského obvodu Helenou Řežábovou, místostarostkou druhého městského obvodu Evou Trůkovou, ředitelkou 44. MŠ Plzeň Vlastou Willovou a učitelkou 44. ZŠ Plzeň Lenkou Polednovou.
„Nejprve nás přijala na Staré radnici primátorka Regensburgu Gertrud Maltz-Schwarzfischer. Poté jsme začali s prohlídkou mateřinek. Konkrétně jsme navštívili tři kontejnerové školky, jež vznikly kvůli nedostatečné kapacitě stávajících mateřských škol. Bavili jsme se o kapacitě školek, vaření a stravování, cizincích ve školkách, projektech i například financování,“ přiblížila radní Lucie Kantorová.
První kontejnerová školka (Kita Burgweinting), kterou delegace navštívila, je přidružená ke stávající školní budově a funguje na principu lesní školky. Děti z jedné třídy jsou celý den pouze venku. V případě horšího počasí mají k dispozici kontejner, jenž vypadá spíše jako maringotka. Po celý den mají děti možnost tvořit a vyrábět, používají venkovní separační suchou toaletu. Druhá navštívená školka (Kita Sophie-Scholl-Straße) je složena z přízemních propojených kontejnerů, je v ní opět kladen důraz na tvořivost. „Ve školce nebylo velké množství hraček, ale spíše dřevěné komponenty určené pro tvoření. Na zahradě byl vybudován takzvaný studený ateliér s nástroji stejnými jako v dílně a mezi dětmi byl o ateliér velký zájem,“ přiblížila Lucie Kantorová. Nejstarší z navštívených kontejnerových školek (Kita Hedwigstrasse) funguje v Řezně už přes 25 let a je plně složena z kontejnerů postavených také do patra. Školka je určena dětem i na spaní, v ostatních děti během dne nespaly.
Kromě mateřinek si plzeňská delegace prohlédla také téměř novou základní školu (Kreuzschule im alten Stadium) postavenou na pozemku bývalého fotbalového hřiště. Školu tvoří třídy, dílny, knihovna, odpočinkové místnosti, tělocvična, venkovní prostory, ale také družina. Tématem hovoru byly organizace vyučování, covidová opatření, finanční náklady na stavbu, studijní programy a podobně.
„Dalším cílem naší cesty byla vzájemná výměna studentů a učitelek mezi Plzní a Řeznem. Německá strana je velice nakloněna k této výměně, díky které motivuje studentky, aby se přihlásily právě ke studiu oboru ‚učitelství MŠ‘,“ doplnila radní Lucie Kantorová.
První den provázela delegaci Eleonore Hartl-Grötsch, vedoucí úřadu pro vzdělávání dětí v Řezně. Druhý den se plzeňským zástupcům věnoval Hermann Hage, referent pro vzdělávání a zaměstnaný člen rady, který má na starosti základní školy. Spolu s ním poskytl doplňující informace ohledně stavby školy a investic vedoucí odboru rozvoje a staveb škol Stephan Weinmann.
Text: Eva Barborková