Plzeňská knihovna připomene historii Hotelu Continental, výstavu zahájí autorské čtení
Fotografie: A. Jarošová
V úterý 10. srpna zahájí Knihovna města Plzně úvodní výstavu z cyklu Plzeňské hotely. Jako první představí Hotel Continental. Vernisáž doprovodí beseda o knize Eugenie – příběh bývalé majitelky hotelu Eugenie Ledecké. Autorského čtení se ujme spisovatelka Jana Poncarová. Vernisáž v Polanově síni v ulici Bedřicha Smetany 13 začne v úterý v 16:30 hodin. Vstup je zdarma. Výstava potrvá do 4. října 2021.
„Historie hotelu sahá do roku 1894, kdy ho stavitel inženýr Menšík postavil na místě svého domu, který k tomuto účelu zboural. Plánoval ryze český podnik, který ponese jeho jméno. Po náhlé smrti v roce 1895 stavbu odkoupil První plzeňský akciový pivovar, hotel přejmenoval na Pilsen Hof (Plzeňský dvůr) a podnik pojmul jako čistě německý. V roce 1919 hotel prošel renovací a novým nájemcem se stal Karel Waldek, hotel nesl nejdříve jeho jméno, poté zavedl nový název Continental. V únoru roku 1928 se správní rada pivovaru rozhodla hotel prodat. Za tři miliony korun jej koupili manželé Anna a Václav Ledečtí. Ti se koupí zavázali, že budou po 25 let odebírat pivo od Prvního plzeňského akciového pivovaru. Hotel převzali k 1. červenci 1929 a ihned začali s modernizací. Hotel se stal nejluxusnějším ubytovacím zařízením v Plzni, k dispozici bylo 50 pokojů a o hosty se staralo okolo sta zaměstnanců,“ uvedla knihovnice Anna Řezníčková.
Hotel zdědil syn Emanuel, který byl od dětství na pozici hoteliéra připravován. V Plzni se Emanuel oženil s o devět let mladší Evženií Egertovou. Ze sňatku měl největší radost otec nevěsty, plzeňský restauratér Egert, sňatek zorganizoval s touhou řídit Continental. Do hotelu se nastěhoval a sbíral do interiéru hotelu umělecká díla.
„Za války byl hotel hojně využíván gestapem, velitel zde ubytoval i svou milenku. Dne 20. prosince 1944 došlo k bombardování Plzně, kdy špatně namířené střely dopadly také na hotel. V jeho krytu, který ač byl pověstný svou bezpečností, tlaková vlna zabila několik desítek obětí – mezi nimi i otce a manžela Evženie. Přesto vdova hotel znovu otevřela a v květnu 1945 se sem nastěhovali osvoboditelští vojáci americké armády. Evženie, která se po válce znovu vdala, provoz hotelu svěřila správci panu Ulčovi a s dětmi a novým manželem Jiřím Janečkem odjela do USA. Ulč čelil problémům při zabavování majetku rodiny Ledeckých a umělecké sbírky pana Egerta. Po několika letech ho politická situace vyčerpala a spáchal sebevraždu,“ vysvětlila Markéta Skálová z Knihovny města Plzně.
Hotel byl v roce 1952 znárodněn, spadal pod státní podnik Interhotely Karlovy Vary. Byl necitlivě upraven, cenný nábytek rozkraden a nahradilo ho levné zařízení, apartmány byly rozděleny příčkami na menší pokoje, místo zahradní restaurace vzniklo parkoviště.
„V roce 1992 se Continental v restituci vrátil osmdesátileté Evženii Ledecké. Syn George z druhého manželství byl pověřen správou hotelu. V roce 2014 George Janeček hotel prodal soukromé společnosti Hotel Continental s. r. o., a noví majitelé postupně navracejí hotelu prvorepublikový styl,“ doplnila Markéta Skálová.
Editace textu: Adriana Jarošová