Plzeňská madona opustila po 76 letech katedrálu sv. Bartoloměje
Plzeňská madona (fotografie: H. Josefová)
Poprvé od roku 1945 opustila Plzeňská madona katedrálu sv. Bartoloměje. Na několik týdnů se přestěhovala do Masných krámů, jež jsou výstavní síní Západočeské galerie v Plzni. Tam ji bude moci veřejnost vidět od 20. do 29. května. Pak se vrátí tam, kam patří, na hlavní oltář katedrály sv. Bartoloměje.
V Masných krámech bude Plzeňská madona k vidění v rámci výstavy Nad Slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. „Nebude však jen jedním z vystavených exponátů. Bude oddělena, aby u ní bylo místo pro modlitby. Vždyť historie Plzeňské madony je spojena s tím, že byla místem úcty, kam Plzeňané chodili, aby se modlili v bolestech i radostech. A tuto funkci, která dotváří její krásu, bude mít také na výstavě v Masných krámech,“ uvedl biskup plzeňský Tomáš Holub.
Podle autora výstavy Petra Jindry, kurátora Západočeské galerie v Plzni, jde o naprosto mimořádné dílo. V českých zemích mezi artefakty obdobné kvality, jež mají původ v pražské parléřovské dílně, patří např. Madona šternberská či Madona třeboňská. Výstava Nad Slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh bude veřejnosti přístupná od 4. května do 6. června. Madona bude k vidění od 20. do 29. května.
Plzeňská madona, datovaná mezi léta 1380–1384, je vytvořena z pražské opuky, vysoká je 125,5 centimetrů, váží 127 kilogramů. Za druhé světové války byla Plzeňská madona ukryta v Plasích.
Plzeňská madona byla v uplynulých letech restaurována přímo v katedrále sv. Bartoloměje. Ta byla od června roku 2018 uzavřena veřejnosti, protože její interiér procházel náročnou rekonstrukcí. Katedrála bude slavnostně otevřena 2. června.
Text: Hana Josefová