Plzeňské hokejbalistky vybojovaly stříbrné medaile v Lize žen
Fotografie: A. Jarošová
Senzačním umístěním skončil letošní ročník nejvyšší ženské hokejbalové soutěže pro plzeňský celek HBC Plzeň–Litice, patří jim stříbrná příčka. V pátek 13. srpna úspěšné sportovkyně přijal na plzeňské radnici primátor města Martin Baxa. Ženský tým doprovodili předseda klubu Jakub Juroško a trenér Václav Tůma ml.
Primátor Martin Baxa týmu pogratuloval ke skvělé reprezentaci města Plzně v ženské hokejbalové lize a zajímal se o napínavou cestu za stříbrným místem, o to, kde plzeňské ženy trénují i to, jak se jim daří skloubit osobní život se sportem při jejich běžném zaměstnání.
„Vůlí a sílou zvládly holky složitou cestu až do finále. Chvílemi jsme měli navrch, chvílemi soupeř. Holky byly ale bojovné až do konce, a i přes finálovou porážku jsem si finále užili,“ uvedl trenér Václav Tůma ml. a Jakub Juroško dodal: „Finále bylo pro nás velkou motivací a cíle pro příští rok jsou jasné. Vyhrát!“
Ženy z klubu HBC Plzeň–Litice trénují ve Štruncových sadech, na městském hřišti, jež mají v nájmu. Sportovkyně svůj sport charakterizovaly především jako velmi tvrdý sport, který občas dost bolí, nechrání je dostatečná výbava, pro diváky je málo atraktivní a musí se především na hřišti hodně běhat. Zápasy se hrají ve složení 5 + 1, ženy hrají na dvě poloviny po 12 minutách.
Klub HBC Plzeň–Litice byl založen v létě 1995 pod TJ Nová Hospoda Martinem Cholinským. Ženský tým vznikl před sezonou 2014/2015 a v premiérové sezoně obsadily pátou příčku v nejvyšší soutěži – Mistrovství České republiky.
Hokejbal je nejvíce podobný hokeji. Rozdílem je, že hráči po hřišti nejezdí na bruslích, nýbrž běhají ve sportovní obuvi. Nehraje se s pukem, ale se speciálním plastovým míčkem oranžové barvy. Povrch hřiště je tvořen asfaltem, případně betonem nebo speciálním plastovým povrchem. Hokejbal se objevil na území Československa v 70. letech minulého století, kdy šlo o neorganizovaný sport.
Text: Adriana Jarošová