Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pojďte s námi sázet les, vyzývají veřejnost…

Pojďte s námi sázet les, vyzývají veřejnost městští lesníci

Město Plzeň organizuje pravidelně na jaře a na podzim tradiční akci Den pro les, při které si veřejnost může vyzkoušet sázení lesních stromků. Na chystané podzimní sázení lesa v sobotu 2. listopadu je nutné se včas přihlásit. Téměř čtyři tisíce sazeniček připravili spolu s programem pro děti správci městských lesů v lokalitě V Pytli u Rokycanské ulice.

241023_Den_lesa_1

Mapa

„Město Plzeň je se svými více než čtyřmi tisíci hektarů lesa pátým největším vlastníkem obecních lesních pozemků v České republice. Je to náš historický majetek, který nám svěřili naši předchůdci a my bychom se k němu podle toho měli chovat. Sázením nových stromů lidé získávají bližší vztah k lesu a jsou k němu ohleduplnější. Vím, že rodiny s dětmi se do lesa chodí dívat, jak stromky, které zasadily, rostou. I já jsem už s rodinou podle pokynů našich lesníků sázel stromky v městském lese V Pytli i v Malesicích,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

241023_Den_lesa_2

Zdroj fotografií: Správa veřejného statku města Plzně

První skupina, která se sejde v 9.30 hodin, začne sázet po předchozí instruktáži. Další skupiny budou začínat vždy po 45 minutách, tedy v 10:15, 11:00, 11:45, 12:30, 13:15 hodin. Po skončení prací si budou moci dobrovolníci, kteří svojí prací pomohou k obnově lesa, u ohně opéci špekáček a dát si čaj, vodu nebo kávu. Děti se v lese mohou zapojit do aktivit (kvízy, tvořivý stánek, frotáže listů, ukázky vycpanin lesní zvěře a paroží apod.), které pro ně připravili lektoři lesní pedagogiky z Arboreta Sofronka a z oddělení městských lesů. Dozví se i řadu informací o přírodě. Dospělí mohou přímo od lesníků získat informace, které je zajímají, např. o hospodaření v lese nebo o aktuálním stavu městských lesů. Předpokládaný konec bude kolem 16. hodiny. „Zájemce o sázení prosíme, aby nám včas nahlásili svoji účast a preferovaný čas začátku předem na e-mail: sazimeles@plzen.eu, a to nejpozději do 31. října do 15 hodin. Následně jim potvrdíme registraci na vybraný časový termín. V případě, že bude kapacita na daný čas zaplněna, nabídneme účastníkům náhradní termín,“ řekla vedoucí oddělení pro práci s veřejností a lesní pedagogiku Martina Kováříková.

241023_Den_lesa_4

„Pro desetičlenné skupinky dospělých jsme připravili nářadí a 3900 kusů obalovaných sazenic borovice lesní. Připojit se k nim mohou i děti,“ uvedl vedoucí oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč. Během posledního jarního a podzimního sázení s veřejností vysadilo přes 350 dobrovolníků na 7300 sazenic lesních stromků.

241023_Den_lesa_3

Sraz je u stánku u přístupové cesty na zelené turistické značce nedaleko od paseky (viz mapa). Tam bude registrace přihlášených účastníků. Na místo je možné dojet trolejbusem číslo 11, na kole nebo autem. Auto lze parkovat u obchodního centra Berounka na Rokycanské, odkud je to na místo asi 200 metrů. Účastníci, kteří přijedou MHD nebo zaparkují u obchodního centra, půjdou pěšky od závory u vstupu do lesa (křižovatka ulic Nákupní a K Hrádku) po zpevněné lesní cestě značené směrem k Zátiší zelenou turistickou značkou. Po této trase budou umístěny šipky s označením akce. Trasa od závory na paseku je dlouhá 1,7 kilometru (30 minut) a je vhodná i pro kočárky a kola. Letos jde o již druhé sázení lesa, které ve spolupráci s veřejností Správa veřejného statku města Plzně organizuje. První se uskutečnilo na jaře v Malesicích.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 23. 10. 2024, Martin Pecuch