Před osmdesáti lety seskočili na území Protektorátu Čechy a Morava hrdinové Gabčík a Kubiš, záhy se vypravili do Plzně
K ránu 29. prosince 1941 seskočili padákem u obce Nehvizdy ve středních Čechách Jozef Gabčík a Jan Kubiš – parašutisté z operace Anthropoid. Dnes uplynulo tedy 80 let od chvíle, která byla na počátku hrdinského činu, jenž se zapsal do dějin. Jozef Gabčík a Jan Kubiš prošli ve Velké Británii náročným výcvikem a jejich hlavním cílem na území Protektorátu Čechy a Morava byl vojenský úder na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pomáhali jim i občané Plzně.
Busty (foto: B. Bakulová)
Parašutisté z Anthropoidu měli být podle původního plánu vysazeni u Ejpovic na Rokycansku. Jozef Gabčík a Jan Kubiš měli kontaktní adresy na plzeňské rodiny, které byly zapojeny do odboje proti nacistům. Do západočeské metropole dorazili z Nehvizd vlakem přes Rokycany 30. prosince 1941 a smluveným heslem se ohlásili u rodiny Králových, která žila v činžovním domě v ulici Pod Záhorskem. Královi, rodinu tvořil policejní inspektor Václav, jeho manželka Pavla a sedmnáctiletá dcera Helena, jim hned ten den poskytli útočiště. Ukrývali je celkem několik týdnů nejen ve svém bytě, ale také v chatě u radobyčického mlýna. Václav Král zajistil parašutistům také falešné legitimace a pracovní knížky.
U Králových se až do 27. května 1942, kdy byl uskutečněn atentát na Heydricha, scházeli nejen Gabčík a Kubiš, ale také účastníci dalších výsadků, jako byly Silver A i Out Distance a spřádali u nich například plány, jak pomoci britskému letectvu bombardovat plzeňskou Škodovku, která byla významnou zbrojovkou, jež zásobovala německou armádu. Mezi těmi, kdo se u Králových scházeli, byl i Karel Čurda, který později parašutisty i ty, kdo jim pomáhali, zradil.
Jan Kubiš a Jozef Gabčík spáchali atentát na Reinharda Heydricha 27. května 1942, na jeho následky 4. června 1942 Heydrich zemřel. Za svůj čin zaplatili životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
Pamětní deska (foto: B. Bakulová)
Karel Čurda 16. června 1942 udal gestapu rodiny, které s parašutisty spolupracovaly. Gestapo zatklo Královy v jejich bytě hned den poté. Při výsleších si Václav Král počínal velmi statečně a tím zachránil životy těch, kdo vystavili parašutistům falešné doklady i těch, kdo v Plzni ukrývali další parašutisty. Královi zemřeli téhož roku v říjnu v koncentračním táboře v Mathausenu v Rakousku. Jejich hrdinství i čin Kubiše a Gabčíka připomínají busty a pamětní deska na domě v ulici Pod Záhorskem.
Další pamětní desky na domech v Čechově ulici 34, kde žili manželé Bejblovi, na Klatovské třídě 78, společné adrese rodin Hrdličkových a Františka Krále, a v Resslově ulici 4, který byl domovem rodiny Kučerových, pak připomínají statečnost, odvahu a hrdinství dalších občanů Plzně, kteří napomáhali parašutistům výsadků Anthropoid, Silver A a Out Distance a také byli popraveni v Mauthausenu.
Město Plzeň připravuje k 80. výročí výstavu věnovanou osudům výsadku Anthropoid a rodin z Plzně a okolí, které mu poskytly pomoc. Na přípravě spolupracují historici Vlastislav Janík, ředitel Památníku národního útlaku a odboje Panenské Břežany, a Jaroslav Čvančara. V jednání je i zapůjčení dobových artefaktů. Expozice bude v mázhauzu radnice k vidění od 28. dubna do 13. května 2022, doprovodí ji i odborná přednáška autorů. Město dále jedná o zapůjčení venkovní výstavy, kterou připravila Iniciativa A. společně s Československou obcí legionářskou. Obě výstavy budou součástí programu Slavností svobody.
Text: Hana Josefová