Před sto lety se v Plzni narodil scénograf Karel Černý, držitel Oskara
Zdroj fotografií: www.taborcz.eu
V rodině úředníka Škodových závodů se 7. dubna 1922 narodil Karel Černý. O patnáct let později se rodina přestěhovala do Prahy. V roce 1939 začal studovat architekturu na pražské UMPRUM. Jeho profesory byli Pavel Smetana a Jan E. Koula – mimochodem syn architekta Jana Kouly, který je autorem přestavby renesanční budovy plzeňské radnice v letech 1907 až 1912.
Karel Černý kromě architektury zahořel i láskou k filmu. Během studií si přivydělával jako komparsista. Zahrál si například ve filmu Ohnivé léto (1939) s Lídou Baarovou. Později pracoval jako pomocný režisér na filmu Řeka čaruje, byl také asistentem filmových architektů. Po dokončení vysoké školy jeho kroky vedly do Filmového studia Barrandov, kde v roce 1948 nastoupil jako filmový architekt a výtvarník. Vydržel tam čtyřicet let.
Vytvořil kulisy pro legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku (1953), a tím se zapsal do povědomí nejen filmových profesionálů, ale i diváků. Následovaly desítky filmů. V 60. letech minulého století začal spolupracovat s režiséry české nové filmové vlny Milošem Formanem, Ivanem Passerem a Jaroslavem Papouškem.
Miloš Forman ho později přizval k práci na velkofilmu Amadeus, který v první půli 80. let minulého století natáčel v Praze. Za výpravu a dekoraci k tomuto filmu získal Karel Černý Oskara – cenu udělovanou Americkou akademií filmového umění a věd.
Karel Černý vytvořil kulisy pro desítky filmů, které jsou důležitou součástí české filmografie i televizní tvorby, například Intimní osvětlení, Hoří, má panenko, Nebeští jezdci, Ecce Homo Homolka, Hříšní lidé města pražského, Jak dostat tatínka do polepšovny a další.
Vyučoval na DAMU, kterou ale musel v 70. letech minulého století po emigraci dcery opustit. Od 90. let přednášel na Soukromé vyšší odborné škole filmové v Písku.
V roce 2013 byl za své celoživotní dílo oceněn Českým lvem. Zemřel 5. září 2014 v Táboře.
Text: Hana Josefová