Představitelé města připomněli oběti holocaustu. Veřejně přečetli jejich jména
Pavel Šindelář (foto: H. Josefová)
Marta Roubíčková, Hugo Epstein, Edita Sonja Popperová nebo Libor Didi, Františka Jochová či Anna Čandová. To jsou některá z jmen, která vyslovil pod Morovým sloupem na náměstí Republiky primátor města Plzně Pavel Šindelář. Ve čtvrtek odpoledne se zúčastnil vzpomínkového setkání Jom ha-šoa, tedy Veřejného čtení jmen obětí holocaustu. Město Plzeň dále zastoupil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule a radní města Plzně pro oblast prezentace a marketingu Veronika Jilichová Nová. Akce se zúčastnil také ministr kultury a bývalý primátor města Plzně Martin Baxa.
Veronika Jilichová Nová
„Většina židovských a romských obyvatel se z důvodu holocaustu ztratila z naší společnosti a po většině z nich zbyla jen transportní nebo vězeňská čísla, kterými nacističtí důstojníci a úředníci popřeli jejich důstojnost. Veřejným čtením jim vracíme jména,“ poznamenal primátor Pavel Šindelář.
Michal Vozobule
Jom ha-šoa je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní a jejichž životy byly zmařeny ponejvíce v plynových komorách vyhlazovacích táborů. Čtena jsou jména obětí židovských i romských.
Martin Baxa
K akci se může připojit každý. Vyslovením jména veřejně a nahlas tak vrátí zapomenuté nevinné oběti do našeho povědomí i naší společné historie. Tím přispět k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.
Lidé v České republice si Jom ha-Šoa začali připomínat po roce 1989 především uvnitř židovské komunity. Od roku 2006 se tento den dostal i do povědomí veřejnosti. Po roce 2010 jsou připomínána i jména romských obětí rasového pronásledování. Letos však přibyla také jména lidí, kteří zahynuli během války, kterou v současné době vede Rusko proti Ukrajině.
Text: Hana Josefová