Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Příběh amerického veterána vylíčil jeho vnuk

Příběh amerického veterána vylíčil jeho vnuk

Příběh amerického veterána představil jeho vnuk

Foto: Z. Kubalová

Příběh Matta Konopa, podplukovníka druhé světové války, je jedním z mnoha. Včera večer ožil v podání jeho vnuka Patricka Dewana v Pekle v rámci komponovaného pořadu s názvem Květnový večer 1945. A slyšeli ho i jeho spolubojovníci, kteří se po šedesáti osmi letech vrátili do jednoho z míst, kde se odehrával.

„… Generál Robertson opět pověřil svého lidového hrdinu speciálním úkolem – měl se vydat do Plzně. Jenže tentokrát ho nevítala krásná děvčata s květinami a transparenty. Město bylo stále v německém područí, s německými ostřelovači na věži katedrály. Konop se vplížil do budovy Slávia na hlavním náměstí naproti katedrále a zřídil zde velitelství. Generál Robertson a divize dorazili později toho dne, kdy už město bylo bezpečné. Ale stále byla válka …

… Dámy a pánové, německá armáda se právě vzdala a válka je u konce. Československo je opět svobodné. Ozvaly se výkřiky, podobné jsem nikdy předtím neslyšel. Lidé vyskakovali, objímali se a plakali. Reproduktory přiváděly můj hlas na náměstí, kde byl obrovský jásot a křik. Pak skupina Čechů přišla k mému mikrofonu a zpívala poprvé po šesti letech veřejně národní hymnu Kde domov můj. Zpívali jako nikdy předtím …," zaznělo v angličtině. 

Matt Konop byl český Američan. Po návratu domů o válce téměř nikdy nemluvil, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho zážitky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to. Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikl unikátní pořad.

Zveřejněno: 4. 5. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni