Primátor Martin Baxa pogratuloval k šedesátinám básníku Ivo Huclovi
Online gratulace (fotografie: M. Pecuch)
Online gratulace primátora města Plzně Martina Baxy mířila v úterý 2. února k básníkovi, kurátorovi výstav, kulturnímu aktivistovi a zakladateli Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích Ivo Huclovi. Ten oslavil 29. ledna 60. narozeniny. Od roku 2005 spolupracuje s Kanceláří primátora města Plzně na pravidelných kulturních projektech s japonským městem Takasaki. V roce 2014 a 2015 působil jako programový ředitel dosud největší přehlídky japonského umění v dějinách České republiky – Japan Fest 2015.
Primátor Martin Baxa při online setkání připomněl, že za Ivo Huclem zůstává ‚dobrá stopa‘, neboť je za ním mnoho knih, textů, zorganizovaných výstav i kulturních pořadů. „Dělám věci, které se objeví na cestě, snažím se je udělat dobře, tím to pro mě končí, nevracím se,“ poznamenal Ivo Hucl.
Mezi dárky, které oslavenec obdržel, byla i kniha Lao-tsï – Tao–tek–king. Texty čínského filozofa Lao-tsï o Tau a ctnosti do češtiny přeložil zakladatel české orientalistiky Rudolf Dvořák (1860–1920). Kniha byla vydána s výtvarným doprovodem Krištofa Kintery. Ivo Hucl měl z knihy radost a prozradil, že když měl před lety vydání této knihy rozpracované její editor – sinolog a profesor Oldřich Král (1930–2018) byl zrovna za ním na návštěvě, neboť profesor Král psal doslov k jeho sbírce básní.
Ivo Hucl, básník, kurátor výstav, kulturní aktivista a zakladatel Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích, se narodil 29. ledna 1961 v Plzni. Už v prvním ročníku stavební průmyslovky spolupořádal poslechové večery, komponované pořady o domácí i zahraniční hudbě. Později navázal kontakty s undergroundem a okruhem lidí kolem skupiny The Plastic People of the Universe. Před rokem 1989 pracoval v dělnických profesích, distribuoval zakázanou literaturu a časopisy a samizdatově vydal svoji básnickou sbírku. Podepsal několik petic proti komunistickému režimu a na podzim 1989 se podílel na organizaci revolučního dění v Plzni. Po sametové revoluci cestoval, zaměřoval se na duchovní rozvoj, zajímal se o východní nauky.
Během svého bohatého kulturního života zrealizoval doma i v zahraničí desítky výtvarných výstav předních českých výtvarníků, ale i řadu festivalů, často s tematikou Dálného východu. Spolupracuje s městem Plzní, působil jako programový ředitel přehlídky japonského umění Japan Fest 2015.
Dosud vydal pět básnických sbírek a dvě knihy esejů. Hned za vydání své první knihy Ostrovní básně obdržel v roce 2010 literární Cenu Bohumila Polana. Jeho předposlední kniha krátkých lyrických textů Prach prázdna byla v roce 2017 nominována na Státní cenu za literaturu.
Ivo Hucl žije a pracuje ve Šťáhlavicích. Pod hlavičkou Bezejmenné čajovny uspořádal více než 400 kulturních akcí – výstav, přednášek, koncertů, divadelních představení. Je členem týmu nezávislého sdružené Občané pro obec a je členem Zastupitelstva obce Šťáhlavice.
Editace textu: Hana Josefová