Primátor Pavel Šindelář pokřtil Orbis poeticus Evy Válkové s ilustracemi Milana Bauera
Ve čtvrtečním podvečeru pokřtil v zaplněné Obřadní síni plzeňské radnice novou knihu Orbis poeticus primátor města Pavel Šindelář. Autorkou básní je lékařka Eva Válková, její poezii doplňují ilustrace Plzeňana Milana Bauera. Knihu vydalo nakladatelství KONIÁŠ.
Křest knihy (fotografie: A. Jarošová)
„Věřím, že kniha veršů Evy Válkové se zajímavými a náročnými ilustracemi plzeňského rodáka Milana Bauera vzbudí značný zájem veřejnosti. Jsem o tom přesvědčen, již samotný křest knihy se nese za obrovského zájmu, kdy je zcela zaplněna Obřadní síň naší historické radnice. Přeji knize mnoho spokojených čtenářů,“ uvedl primátor Pavel Šindelář, který přítomné také přivítal na plzeňské radnici. Křest neproběhl klasicky se šampaňským, ale s ústřižky papíru. Křtu se kromě primátora ujal Miroslav Morávek za nakladatelství KONIÁŠ.
Kniha je rozdělena na čtyři části – Orbis imaginum baureii, Orbis crisis, Orbis amoris a Orbis regionis. Právě poslední část je nejen o plzeňských místech – kostelu sv. Jiří, katedrále sv. Bartoloměje, plzeňské radnici, Velké synagoze, ale také o proslulém plzeňském pivu. Z ostatních míst Plzeňského kraje si čtenáři mohou přečíst verše o Starém Plzenci, Mariánské Týnici, Chotěšově, Velharticích, Domažlicích, Klatovech, Rabštejně a dalších. Ve verších se také promítá poslední světová krize – pandemie koronaviru, proto čtenáři v knize najdou básně Karanténa, Když onemocní svět, Pandemie. V první části knihy jsou básně Milan Bauer, Negrelliho viadukt, Nebe nad Týnem, První tramvaj.
Eva Válková (1953) se narodila v Ústí nad Labem, vyrůstala v Českých Budějovicích. V devatenácti letech odešla do Plzně, kde vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Pracuje jako psychiatrička v nemocnici v Dobřanech, kde poznala arteterapeuta Ferdinanda Kukala, se kterým 13 let spolupracovala, vytvářela slovní ilustrace k jeho obrazům. Ten ji seznámil se surrealistickým básníkem Karlem Šebkem, se kterým psala společné básně – jejich část byla vydána pod názvem Ani hlt motýla v edici Tvary (1995). Vlastní básně publikovala časopisecky v Hostu, Tvaru a Plži, v samizdatových sbornících Doutník a knižně v antologii surrealistické poezie Letenka do noci (Petrov 2004). V roce 2011 obdržela čestné uznání Ceny Bohumila Polana.
Plzeňan Milan Bauer (1960) zaujal odbornou veřejnost svým osobitým stylem, který se vyznačuje po formální stránce detailním propracováním námětu, jehož ústředním motivem bývá často starodávná technika. Grafiky Milana Bauera vznikají převážně technikou leptu, ale i dalšími hlubotiskovými technikami, které jsou poměrně technicky náročné a mezi znalci i ceněné. Jeho grafiky a ex-libris jsou ozdobou soukromých sbírek i muzeí v Česku i ve světě. Milan Bauer se také zabývá úpravou knih a časopisu Vítaný host. Inspiraci čerpá i z knih anatomie, starých katalogových listů továren i knih Julese Verna.
Křest knihy doprovodilo hudební vystoupení kytaristy Jana Irvinga, který patří ke generaci úspěšných českých kytaristů, jež absolvovali Pražskou konzervatoř na přelomu 70. a 80. let dvacátého století.
Ukázky z knihy:
Katedrála sv. Bartoloměje
Na břehu čtyř řek
Gotika
Se pne k nebi
Prosíme vzhůru
Ale držíme se mříže
Andělíčka pro štěstí
Radnice Plzeň
Kráska na náměstí
Důstojně se stará
O chod města
Co přitahuje
Železo a vodu a lidi
A ty můj magnet
Řídíš město lásky
Milan Bauer
Kouzlo sítě čar
Křídla černé a bílé
Ozubená kola knih
Fantazie plechů
Dinosauři strojů
V mistrovství mistra
Text: Adriana Jarošová