Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Primátor přijal na radnici velvyslance…

Primátor přijal na radnici velvyslance Belgie a Spojených států amerických

240506_Slavnosti_svobody_Prijeti_pieta_radnice_1

Fotografie: M. Pecuch

Velvyslance Spojených států amerických v ČR Bijana Sabeta a velvyslance Belgického království v ČR Jurgena van Meirvenna přijal u příležitosti výročí osvobození Plzně americkou armádou v pondělí 6. května 2024 na plzeňské radnici primátor Roman Zarzycký.

240506_Slavnosti_svobody_Prijeti_pieta_radnice_2

Po neformální konverzaci se společně s dalšími zástupci města, rodinami veteránů a zahraničními hosty zúčastnili pietního aktu u pamětní desky Bratrstva 17. praporu belgických střelců a desky věnované 16. obrněné divizi americké armády, jež se nachází na hlavním schodišti v prostorách radnice. Tam položili věnce a květiny na počest všem, kteří se podíleli na osvobození v roce 1945.

240506_Slavnosti_svobody_Prijeti_pieta_radnice_3

„Dnes se tu setkáváme, abychom si připomněli zásadní události, které se před 79 lety v Plzni odehrály. V květnu 1945 museli být Plzeňané plní naděje v blížící se konec druhé světové války. Nedovedeme si ani představit, jak vypjatá atmosféra musela v Plzni panovat. Plzeňané i americká armáda v čele s generálem Pattonem a plukovníkem Charlesem Noblem byli zajisté nesmírně šťastní, když 6. května dorazili na náměstí Republiky a tehdejší sen o osvobození se stal skutečností, důvodem k ukončení povstání a začátku oslav tolik vytouženého konce války,“ řekl během vzpomínkového shromáždění primátor Roman Zarzycký.

240506_Slavnosti_svobody_Prijeti_pieta_radnice_4

Vyjádřil také lítost nad skutečností, že už není možné setkat se s některými hrdiny. „S velkým vděkem každý den míjím tyto pamětní desky, dnes si obzvlášť uvědomuji hloubku jejich významu, když se tu společně setkáváme, abychom uctili památku amerických a belgických veteránů, kteří toho pro nás tolik udělali. Važme si proto, prosím, svobody, kterou pro nás vybojovali. Čest jejich památce,“ uzavřel primátor.

240506_Slavnosti_svobody_Prijeti_pieta_radnice_5

Text: Monika Krausová / Barbora Hájková