Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Pro nastávající sezonu připravuje Divadlo…

Pro nastávající sezonu připravuje Divadlo Alfa čtyři premiéry

Z pohádky Princ Bahdra a princezna Vasantasena

Plzeňské Divadlo Alfa chystá pro diváky v nové sezóně čtyři premiéry, kromě nich nabídne v průběhu roku dalších šestnáct inscenací ze svého repertoáru.

Už v těchto dnech zkoušejí herci s režisérem Tomášem Dvořákem dramatizaci známé pohádky Otesánek z pera libereckého autora Vítka Peřiny. Ten Otesánka zasadil do současnosti a navíc do plzeňského regionu, včetně města Plzně. Otesánek si tak po „rendlíku“ a „ucháči“ a tátovi s mámou (z Ejpovic) „pošmákne“ ještě na hostinském z Kyšic, poté slupne celé Divadlo Alfa - i s herci a diváky - a zálusk dostane dokonce i na mistry z „Viktorky“! Premiéra se odehraje už 7. října.

Na 16. prosinec je připravena příběh jednoho z nejoblíbenějších českých klasiků tvorby pro děti Václava Čtvrtka. Jeho knížku Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni pro jeviště upravil dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček. Diváci se mohou těšit na dvojici hastrmanů, Česílka a Čepečka, kteří pomáhají ševci Kubovi a jeho milé Stázině překonat úklady, jež jim strojí knížecí správce Kolomajzna, který by se sám rád se Stázinou oženil, zlotřilý vodník Kebule, který je mu nápomocen, ba i sám císařpán, který násilím drží Kubu ve Vídni. Ale to by v tom byl čert, aby se ti dva zamilovaní nakonec nedostali! Režisérem inscenace je rovněž Tomáš Dvořák.

Dvojice mladých autorů Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček, která s Alfou spolupracuje už delší čas a má na svém kontě i velmi úspěšnou inscenaci Hamleteen, chystá na konec března další dramatizaci s osobitým pohledem na dospívání. Tentokrát to budou Ostře sledované vlaky Bohumila Hrabala. V hlavní roli se stejně jako v Hamleteenovi představí Milan Hajn. Premiéra bude 28. března 2014.

V květnu se do Alfy vrátí Radovan Lipus, který je podepsán pod inscenací Amberville, aby tu jako host tentokrát režíroval „horůrek“ z pera Mariána Pally, renesanční osobnosti, muzikanta, výtvarníka, prozaika, básníka, dramatika, performera a v neposlední řadě recesisty. Ten ve hře O zlém Drndovi stvořil půvabnou hříčku pro malé děti, vtipnou i proklatě napínavou, o klukovi Karlíkovi, který – už poněkud znuděný poučnou babiččinou pohádkou o Zlém Drndovi - rozhodne se vymyslet si o tomto „největším strašidelňákovi na světě“ příběh vlastní, v němž samozřejmě i sám vystupuje… Premiéra se chystá na 19. května.

Zveřejněno: 3. 9. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni