Sborník Minulostí západočeského kraje č. 54 přináší nové zajímavosti z Plzně a okolí
Nový sborník Minulostí západočeského kraje číslo 54 přináší zajímavé články, studie, materiály, ale i jubilea, recenze a zprávy na nedávno vydané tituly. Publikaci vydal Archiv města Plzně v nákladu 450 kusů, cena výtisku je 250 korun.
Sborník obsahuje pět článků z různých oblastí a období západočeského regionu. Čtenáři se v nich mohou seznámit nejen s počátky obce Úterý, ale dozvědí se také více o životě „otce“ legionářů Josefa Patejdla, návštěvách T. G. Masaryka v Plzni, o zachránci historických a kulturních památek Janu Hejtmánkovi či o zmařeném pochodu Plzeň–Sofie na 9. mezinárodní festival mládeže.
Zdroj ilustrací: Archiv města Plzně
„Kromě zmíněných studií a článků jsou ve sborníku otisknuty i dvě materiálové statě. První z nich přináší doplňky a opravy k Profousovým Místním jménům v Čechách, druhá pak korespondenci Franka Weniga s přáteli dochovanou v jeho osobním fondu ve Státním oblastním archivu v Plzni,“ uvedl městský archivář Adam Skála.
Opomenuta nejsou ani jubilea, která v roce 2019 oslavil Jaroslav Douša a Milan Hlinomaz. Vedle již zmíněného obsahuje sborník také řadu recenzí a zpráv na různé publikace, které vyšly v nedávné době. Veřejnost se tak dočte například o historii a současnosti městské části Plzeň – Nová Hospoda, o zaniklých venkovských školách Plzeňského kraje, historii norimberské a řezenské cesty na území západních Čech nebo o Mojmíru Weimannovi, významné osobnosti českého divadla. Samozřejmostí jsou anotace regionální literatury a shrnutí v německém a anglickém jazyce.
Nový ročník, popřípadě i starší čísla a další díla, jež městský archiv vydává, je možné zakoupit přímo v archivu na adrese Veleslavínova 19, Plzeň. Vzhledem k současné epidemiologické situaci doporučujeme v případě zájmu nejdříve napsat na e-mail archiv@plzen.eu, popřípadě zavolat na tel. 378 032 601.
Sborník Minulostí západočeského kraje je druhým nejstarším regionálním sborníkem vydávaným v České republice. Začal vycházet v letech 1958–1960 pod názvem Minulostí Plzně a Plzeňska, od roku 1962 pod současným názvem. První svazek připravil k vydání potají, aby nevzbudil nežádoucí pozornost místních politických kruhů, tehdejší plzeňský městský archivář Miloslav Bělohlávek. Ten ho redigoval až do roku 1984, v jeho práci pak celých 20 let pokračoval Ivan Martinovský. V roce 2005 převzal redakci současný městský archivář Adam Skála. Dnes se sborník stále zaměřuje především na oblast západních Čech, okruh recenzovaných prací ale přesahuje západočeský region i hranice státu.
Text: Eva Kriegerová