Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Situace na plzeňských řekách (3.6.2013)

Situace na plzeňských řekách (3.6.2013)

Ilustrační fotografie

U Úhlavy a Radbuzy se očekává stav ve výši dvacetileté vody, řeka Radbuza bude pravděpodobně stoupat ještě přibližně o 30 cm. Dobu kulminace zatím nelze odhadnout. Hladina vodního díla Hracholusky se nachází v zásobním prostoru, ale situace je pro další období pravděpodobně neudržitelná. Prozatím bude vypouštět ze 45 na 55 m3/s. V noci z úterý na středu dojde zřejmě k neregulovatelnému odtoku, který se může zvýšit až na 80 – 100 m3/s. V Plzni se projeví změna ve vypouštění se zpožděním přibližně deseti hodin. 

Na Roudné vzhledem k předpokládanému vývoji situace na Berounce vystoupá voda ještě zhruba o 40 cm. Na Úslavě se předpokládá velmi pozvolný pokles hladiny (v noci již kulminovala), Klabava je zřejmě těsně před kulminací.

Důležitá upozornění:

  • Dnes večer v 19 hodin bude uzavřen most na Jateční ulici. Objízdné trasy jsou připraveny po ulici Na Roudné.
  • Z důvodu rozmoklé půdy hrozí vyvracení stromů. Z tohoto důvodu doporučuje Správa veřejného statku města Plzně občanům, aby s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovali do ploch zeleně na území města Plzně, včetně parků a sadů.

K situaci na řekách:

  • ÚMO Plzeň 1: Zaplaveny jsou stadion FC Viktoria v Luční ulici, tenisové kurty, kompletně louky až k ulici Na Roudné, včetně dvou domů. Jsou zajištěny pytle s pískem a ve večerních hodinách budou dle situace rozvezeny.
  • ÚMO Plzeň 2: V Koterově je zatopena ulice Pod Chalupami. V Božkově nejsou zatopeny domy, ale připravují se pytle s pískem. Na Úhlavě v Hradišti jsou zaplaveny kurty a areál vodáků.
  • ÚMO Plzeň 3: V ulici Pod Skalou jsou objekty chráněny protipovodňovou zdí. V ulici V Podhájí jsou zčásti zatopené zahrady.
  • ÚMO Plzeň 4: U bukovecké papírny voda stoupá, ve spolupráci s HZS PK probíhá čerpání vody ze skladů. V Chrástecké ul. je ohrožen rodinný dům a autobazar, ve Cvokařské ulici jeden dům. Na vjezdu do střelnice je ucpaný kanál, situace se řeší. U skladu piva ve Cvokařské ul. zůstává laguna.
  • ÚMO Plzeň 5 - 10: Městské obvody na řece Mži bez problémů. V Černicích je u plemenářské stanice čerpána voda, v ohrožení je objekt mlýna. V Liticích jsou zaplaveny cesty k místním chatám. Ve Lhotě je ohrázován jeden obytný objekt.
Zveřejněno: 3. 6. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni