Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Španělský velvyslanec předal maturitní…

Španělský velvyslanec předal maturitní vysvědčení prvním absolventům česko-španělské třídy

Španělský velvyslanec

Foto: z přijetí primátorem města Plzně

První absolventi bilingvní, česko-španělské třídy Gymnázia Luďka Pika dnes obdrželi maturitní vysvědčení z rukou velvyslance Španělského království Pascuala Navarra. Slavnostní vyřazení maturantů se konalo v obřadní síni plzeňské radnice.

Ze zapsaných 22 studentů studium v termínu úspěšně dokončilo 21. Sedm z nich se přihlásilo ke zkoušce z chemie, kterou skládali ve španělštině před španělským inspektorem, a všichni uspěli na výbornou. Ukázalo se, že absolventi gymnázia mají nejen dobré znalosti španělštiny jako jazyka a španělské kultury, ale jsou schopni se orientovat i v různých vědních oborech a tyto znalosti implementovat do dalšího studia a budoucí kariéry. „Je to vynikající výsledek. Myslím, že nadprůměrný pro takto náročně zaměřenou třídu,“ hodnotil výsledky maturitních zkoušek primátor Martin Baxa, který se události zúčastnil.

Ještě před slavnostním vyřazením primátor velvyslance přijal. Při společném setkání se shodli na tom, jak důležité je podporovat mezinárodní výměnu. „Příležitostí pro rozšiřovaní španělského jazyka a kultury je v Čechách pořád málo a já si velice cením toho, že jedna z nich je právě v našem městě,“ uvedl Baxa.

Velvyslanec se zajímal o to, jak pokračují přípravy projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Je to vždy velká příležitost. Tím, že španělská města již získala tento titul dvakrát, snažíme se nyní o něco jiného, ne pouze o prezentaci kultury jako takové, ale o sloučení různých oborů. Uvidíme, jak to bude vypadat v roce 2016,“ připomněl Pascual Navarra v souvislosti s přípravou projektu San Sebastian - Evropské hlavní město kultury 2016.

Při rozhovoru došlo také na fotbal a úspěchy plzeňské Viktorky, která v uplynulých dvou letech sehrála utkání se španělskými velkokluby FC Barcelona a Atlético Madrid. „Na utkání s Barcelonou jsem byl a musím přiznat, že Plzeň hrála dobře. I díky těmto zápasům se vaše město dostává do povědomí Španělů a podněcuje se tak vzájemný cestovní ruch,“ poznamenal velvyslanec.

Fotogalerie

Zveřejněno: 11. 6. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni