Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Společná preventivní akce policistů a…

Společná preventivní akce policistů a strážníků byla zaměřena na účastníky silničního provozu

Společná preventivní akce policistů a strážníků byla zaměřena na účastníky silničního provozu

Druhé pondělí v měsíci únoru se v Plzni policisté a strážníci věnovali dopravně preventivní akci zaměřené zejména na chodce. Pohled do statistik z minulého roku ukazuje, že počet nehod s účastí chodců oproti přecházejícímu roku stoupl. Společné akce policistů a strážníků, které se podle dohody mají konat každý měsíc, si kladou za cíl upozorňovat na důsledné dodržování bezpečnosti chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

O bezpečnosti silničního provozu se vzhledem k rozvinuté automobilové dopravě v České republice diskutuje stále. Statistická čísla loňského roku debatu plzeňských dopravních policistů a strážníků ještě posílila. „Celkový počet nehod na území města Plzně se zvýšil z 886 na 1046. Z toho kolizí s chodci bylo 106. Oproti předchozímu roku je číslo vyšší o 32. Ve čtyřech případech skončila srážka vozu s chodcem smrtí,“ uvádí Jana Pužmanová, tisková mluvčí Městské policie Plzeň.

Poměrně často si za svá zranění mohou chodci sami. „Mnozí z nich si neuvědomují, že přijíždějící vozidlo nestačí jen vidět, že musí být vidět především oni sami,“ konstatuje Robert Houdek, plzeňský radní pro oblast bezpečnosti, a upozorňuje, že ohroženy jsou všechny skupiny účastníků silničního provozu: „Řidiči a spolujezdci motorových vozidel jsou více či méně chráněni vozidlem, cyklisti a motocyklisti alespoň částečně například helmou, ale chodci nejsou chráněni v podstatě vůbec.“ Proto se policisté se strážníky domluvili na dopravně preventivních akcích.

„Dopravně preventivní akce jsou jedním z prostředků, jak můžeme ovlivňovat chování řidičů i chodců. Přítomnost policistů a strážníků vede mnohdy ke snížení počtu přestupků. Tentokrát se strážníci zaměřili na dodržování přecházení na zelený signál a mimo vyznačené přechody,“ sděluje Jana Pužmanová, která věří, že pravidelnost společných akcí policistů a strážníků alespoň částečně situaci v Plzni zlepší.

„Vzhledem k údajům o dopravní nehodovosti v Plzni za uplynulý rok pokládám společné akce policistů a strážníků za více než užitečné. Kdyby připravované dopravně preventivní zásahy měly zachránit pouze jeden lidský život, splnily by svoji úlohu,“ uzavírá Robert Houdek.

Společná preventivní akce policistů a strážníků byla zaměřena na účastníky silničního provozu

Zveřejněno: 11. 2. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni