Studenti pedagogické fakulty pomáhají ve školách s adaptací ukrajinských dětí
Zdroj foto: Západočeská univerzita v Plzni
Se zapojením ukrajinských dětí do kolektivů v plzeňských školách pomáhají studenti Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Působí přímo v mateřských a základních školách, pomáhají v adaptačních skupinách s tlumočením, hlídáním dětí a dalšími činnostmi. Fakulta spolupracuje s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně, do databáze dobrovolníků se přihlásilo více než 150 studentů.
„V mateřských a základních školách, jež zřizuje město Plzeň, funguje momentálně pět adaptačních skupin. Slouží především pro ty, kteří naléhavě potřebují zajistit hlídání mimo rodinu na nezbytně nutnou dobu. Pro děti jsou zde připraveny volnočasové aktivity a osvojování si základů českého jazyka,“ uvedla radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.
Adaptační skupiny ve 49. a 78. MŠ Plzeň a v Benešově ZŠ a MŠ se postarají o děti ve věku od tří do šesti let. Děti starší do deseti let mohou navštěvovat skupiny v 31. ZŠ Plzeň a Bolevecké ZŠ. V provozu jsou od 7 do 16 hodin.
Momentálně působí v terénu zhruba 80 studentů, a to nejen v mateřských a základních školách, ale také v adaptačních kurzech ve Středisku volného času Radovánek. Studenti dále hlídají děti během kurzů češtiny, které nabízí Ústav jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni, vyučují češtinu a pomáhají i jinými projekty.
Například posluchači z katedry psychologie připravují projekt Můj velký český kamarád, jehož cílem je propojit studenty s ukrajinskými dětmi i mimo školu a poskytnout tak dětem větší kamarádské zázemí v cizím prostředí. Dobrovolnické aktivity koordinuje s vedením fakulty studentský spolek Přestávka.
Protože se školy postupně obracely na fakultu i přímo, oslovila je fakulta plošně s nabídkou, aby specifikovaly své potřeby prostřednictvím jednoduchého online formuláře. „Z něj vycházíme při snaze uspokojit jejich představu o množství a způsobu zapojení dobrovolníků na jejich škole,“ řekla proděkanka pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání Michaela Voltrová.
Více informací o plzeňských školách, včetně aktuálních zpráv pro ukrajinské děti a jejich rodiče, jsou dostupné na www.plzenskeskoly.cz.
Text: Eva Kriegerová