V Plzni si připomněli památku Milady Horákové a obětí komunistického režimu
Pietní akt (fotografie: H. Josefová)
Položením květin u památníku Milady Horákové na Slovanech před budovou 21. základní školy si město Plzeň připomnělo památku české političky Milady Horákové i památku obětí komunistického režimu. Byla popravena před 73 lety.
„Komunisté ji nikdy nezlomili i když k tomu použili sérii brutálních nátlakových metod a fyzického mučení. Byla popravena i přesto, že se za ni postavily i mnohé významné světové osobnosti, například Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová, kteří se snažili svými dopisy získat pro odsouzené milost u prezidenta Gottwalda. Její poprava byla zvlášť krutá, ale JUDr. Milada Horáková zůstane jednou provždy symbolem boje proti totalitě, komunistické zvůli a útlaku. Zůstane symbolem statečnosti, odvahy a věrnosti svým ideálům,“ řekl mimo jiné ve svém projevu primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Pietního aktu se dále zúčastnili senátor a starosta druhého plzeňského obvodu Lumír Aschenbrenner a další představitelé tohoto obvodu, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a ředitel 21. ZŠ Martin Prokop a zástupci spolků.
Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 v Praze. Byla jedinou ženou, kterou komunistická justice z politických důvodů odsoudila k trestu smrti. Hájila masarykovský odkaz demokracie a svobody až do konce svého života. Politička, právnička, bojovnice za práva žen byla souzena za údajné spiknutí a velezradu během politických procesů po nástupu komunistů v roce 1948. Díky své neústupnosti během soudního procesu se stala později symbolem odporu proti totalitě. Na den jejího úmrtí, 27. června, připadá Den památky obětí komunistického režimu.
Památník Milady Horákové byl v Plzni odhalen v roce 2015. Vytvořili ho žáci 21. ZŠ v rámci projektu Předškolí. Pomník tvoří úryvky posledních dopisů Milady Horákové z vězení, které byly její rodině předány až v roce 1990.
Text: Hana Josefová